Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyVARI powered by EGOVARI powered by EGOReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Diskuze k produktům

Štěpkovač RAPIDO

Počet příspěvků › 53 | Poslední příspěvek › 30. 10. 2022
Pavel Svoboda
Nevlastníte někdo tento štěpkovač , podělte se s vašimi postřehy,zkušenostmi Děkuji

Dobrý den,

tento produkt zatím nebyl uveden do prodeje. RAPIDO pro pohonné jednotky bude v prodeji na přelomu května a června 2015. Sledujte prosím naše webové stránky.

Hezký den Lukáš Svoboda 

František Neumann
Štěpkovač RAPIDO se šnekovým drtícím ústrojím se zdá být velmi výhodný pro přípravu hrubší dřevní štěpky jako paliva pro spalování v teplovodních kotlích. Zajímalo by mne jak zde bude dořešeno broušení břitů drtícího šneku. Zajímavé by pro tento typ bylo alternativní řešení s variabilně vyměnitelnou pohonnou jednotkou s elektrickým pohonem. To by umožňovalo použít jak elektrický pohon, tak i standardní motorovou pohonnou jednotku VARI. Stačil by výkonem cca 3 kW trojfázový asynchronní elektromotor 2895 ot/min (např. Siemens typ 1LA7-106-2AA, nebo starší typ MEZ Mohelnice označení 4AP 100L-2A apod.) ?
František Neumann
Obrázek k příspěvku od VARI (3. 6. 2015, 17:24)
Mohlo by to vypadat takto, jen dořešit adaptér s odtředivou spojkou ze starších komponentů Tera-Vari...
Jan Zezulka
Obrázek k příspěvku od VARI (7. 6. 2015, 23:03)
Nene pane Neumann. I kdyby byla poptávka, tak v Libicích elektriku nemají rádi. Obecně nejlevnější řešení je na tělo štěpkovače přišroubovat místo spalovacího motoru (nebo spojkové "půlky" = příruba s osou a miskou) přímo patkový elektromotor. Zájemci jako já koupí levnější model se spojkovou půlkou, kterou systémem DODO odmontují, stáhnou z osy řemenici, nasadí ji na hřídel elektromotoru a věc skompletují na "Rapido superextra". Vše je patrné z obrázku u produktu.
František Neumann
Obrázek k příspěvku od VARI (9. 6. 2015, 09:34)
OK! ... nic složitého - přírubový motor a pár elementů ze systému VARI:
František Neumann
Obrázek k příspěvku od VARI (9. 6. 2015, 09:43)
Samozřejmě ten přírubový elektromotor by bylo možno našroubovat přímo na základnu bez spojky. Pak ovšem tu nebude ta variabilní zaměnitelnost s benzínovým motorem ...
František Neumann
Editováno VARI: Vaše příspěvky byly smazány, neboť jste porušil pravidlo diskuse č.6.
František Neumann
OK! ... Omlouvám se a napíšu to tedy trochu jinak! Obávám se však, že takový zásah do výrobku, jak naznačil pan Zezulka, by znamenal vážné porušení záručních podmínek. Obdobný systém se šnekovým drtícím mechanismem s alternativním benzínovým nebo elektrickým pohonem samozřejmě používají i jiní výrobcové. Zde by to však bylo řešení "2 in 1"! Možná by tento navrhovaný doplněk s asynchronním motorem uživatelé systému VARI docela uvítali....
Jan Zezulka
Nemusíte chodit ke konkurenci, stačí si objednat z katalogu ND Vari dily č. 2005400003, 192001, 105011 a přidat trochu spojovacího materiálu (alt. 195555, 117506, 106530 a 104574). Jenže to je cca 6 tisíc a při mé důvěře v kvalitu VARI věřím, že přímá montáž elektromotoru na šasi nebude mít na záruční podmínky vliv. Zejména pak, pokud použitý patkový motor bude mít shodné rozteče otvorů jako těleso náhonu obj.č. 3004201002. Je otázkou, kolik by si v Libicích účtovali, když bych chtěl přídatné otvory přímo z výroby (před lakováním) pro konkrétní elektromotor.

Dobrý den pánové. Elektrickou verzí s pevně namontovaným motorem se nebudeme zabývat z důvodu přepokládané malé sériovosti výrobku a finanční náročnosti zkoušek a schvalování takového výrobku, kterou kutilové na rozdíl od výrobců nemusí řešit. Verze s elektromotorem s odstředivou spojkou, nasazovaným místo pohonné jednotky se spalovacím motorem, je z hlediska ochrany proti úrazu elektrickým proudem v podmínkách používání stroje ve venkovním prostředí technicky téměř neřešitelný problém. V minulosti jsme se tuto variantu pokoušeli bez úspěchu aplikovat na jiný stroj. Úpravy strojů dle požadavků zákazníka nejsou bohužel v sériové výrobě možné. Dále upozorňuji, že jakákoliv úprava výrobku, zvláště pak Vámi navrhovaná, má za následek okamžitou ztrátu záruky na stroj. S pozdravem Martin Burian.

Jazyková poznámka: obec Libice nad Cidlinou je ta Libice, nikoliv ty Libice. Správně je tedy v Libici nad Cidlinou, ne v Libicích :-) .    

Oto Váhavý
Obrázek k příspěvku od VARI (12. 6. 2015, 08:44)
Je otázkou, pane Burian, jestli pro stacionární stroj s elektromotorem bude požadována certifikace pro práci ve venkovním prostředí. Já například potřebuji stroj o sobotách a nedělích provozovat ve stodole kvůli vyhlášce obce na ochranu před hlukem. Navíc tu štěpku také v té stodole dosouším. Ale máte v zásadě pravdu. Při promítnutí nákladů na certifikaci do malého objemu výroby by pak mohla být cena s elektromotorem taková, že by se zákazníci chovali jako pan Honza. Na šasi by měli příslušné otvory, motory by mohli kupovat použité a hlavně by je osadily bez proudového chrániče a motorového spouštěče (prostě vidlice on/off). Terminologická poznámka : pan Zezulka měl na mysli určitě přírubový motor a nikoliv patkový. Patkový motor nikdy nebude mít šrouby tam co jsou ty pro uchycení tělesa náhonu.
František Neumann
Děkuji za odpověď fy VARI, byť zamítavou! Obávám se však, že zhotovení adaptéru pro asynchronní elektromotor s odstředivou spojkou přesahuje běžné možnosti většiny domácích kutilů... Jak jsem si již ověřoval, rozteče u příruby elektromotorů, ba ani průměry hřídelů jak elektromotoru, tak 18 drážkové řemenice či všech druhů spojky žel nepasují ani pro jedno z navrhovaných řešení. Vždy bude nutné pracné přizpůsobení. Na prototypu se však již pracuje, ale nechci zde dále řešit podrobnosti… Problémy s nebezpečím úrazu bych zde neviděl, ani u asynchronního elektromotoru, stačí dodržet příslušné elektrotechnické předpisy pro příslušné třídy ochrany I nebo II, tak jak je tomu u celé řady obdobných výrobků. Doufám tedy, že se toho problému chopí třebas i některý z jiných výrobců. Šnekové drtící ústrojí štěpkovače RAPIDO má totiž jednu nespornou výhodu, na kterou zde narážíme – minimální hlučnost, což v doplnění s elektrickým pohonem by bylo přímo nedocenitelné.
Pavel Skopal
Dobrý den,chtěl bych se zeptat, jakou má RAPIDO životnost,výkon(u sekaček se uvádí :,,plošný výkon stroje"či doporučená plocha).Jde mi o to zda může pracovat třeba 4,5, či 6 hodin,nebo zda je schopen vyrobit třeba 1,2 či 3 tuny štěpky na topení ročně,nebo se poohlédnout po profi zařízení.Může RAPIDO využít třeba firma zabývající se údržbou menšího lesoparku na drcení větví?Mám štěpkovač Hecht a asi po 3 letech nám praskla opotřebováním hliníková přítlačná deska,zrovna když jsme štěpkovač nejvíce potřebovali.

Dobrý den, děkuji za dotaz. Hodinový výkon se u zahradního drtiče poměrně těžko určuje, protože se drtí různorodý zahradní materiál, větve a zbytky. Z osobní zkušenosti jen několik poznatků. Drticí hlava pochází od původního německého výrobce SAMIX, jehož patent a přípravky jsme zakoupili a přenesli do VARI, tento systém se velmi úspěšně prodával řadu let v západní Evropě a drtič sloužil pro náročné zákazníky, obce a půjčovny. I v ČR se s ním lze setkat v několika půjčovnách. Pokud stroj vydrží dlouholetý provoz v půjčovně, u rozumného uživatele vydrží pak prakticky vše. Testoval jsem drtič řadu hodin na svých pozemcích a musím říct, že velikou výhodou je především vysoká efektivitou práce díky samo-vtahování, kdy v čase, kdy drtič drtí zavedený kus materiálu, si obsluha připravuje další, nevznikají tedy žádné dlouhé prodlevy. Velice příjemná je i rychlost drcení, která je prakticky dvounásobná oproti pomaloběžným přítlačným systémům s drtícím válcem. Samozřejmostí je nadrcení materiálu až do konce bezezbytku. Mám osobní zkušenost jak s diskovým drtičem Honda Bio 175, tak s elektrickým pomaloběžným drtičem Brill ESK 2300W. Rapido v přímém porovnání naprosto vede a to jak komfortem obsluhy, tak i výkonem. Doba běhu není nijak omezena a lze drtit v kuse. Myslím tedy že Rapido lze použít i v profesní sféře. S pozdravem Tomáš Belinger

Bronislav Malý
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na údržbu a případné broušení šneku - drtící hlavy štěpkovače Rapido. Je třeba ostřit činné plochy - hrany? Kdy, jak se to pozná a kde nebo kdo případné ostření provádí? Děkuji. B.M.

Dobrý den,

požadovaný dokument byl odeslán na Vaši e-mailovou adresu.

Hezký den Lukáš Svoboda

Ondřej Vrzal
Obrázek k příspěvku od VARI (21. 10. 2015, 11:16)
Dobrý den, v návodu ke stroji toho moc o seřízení není. Chtěl bych se tedy zeptat jak správně stroj seřídit, aby se neničil nůž a zároveň byly naštěpkovány i malé vetvičky? Jaký je postup? Jinak jsem s Rapidem plně spokojen a naplnil zcela mé očekávání. Děkuji S pozdravem Ondřej Vrzal

Dobrý den,

požadovaný dokument byl odeslán na Vaši e-mailovou adresu.

Hezký den Lukáš Svoboda

Michal Schubert
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se pro pohon štěpkovače Rapido dá použít jak 4T motor, tak i starší 2T, jelikož každý z těchto motorů má jiné provozní otáčky (4T 3600ot./min; 2T 4700ot./min.) Děkuji S pozdravem Michal Schubert

Dobrý den,

použití motoru JIKOV je možné. Nutností je otočení upínacích nýtků příruby pro pevné uchycení motoru k přírubě štěpkovače. Máte-li omezovač otáček na Vašem dvoutaktním motoru, snižte ho na 1. nebo na max. 2. stupeň.

Hezký den Lukáš Svoboda

 

Richard Coufalík
Dobrý den! Váš štěpkovač RAPIDO se šnekovým drtícím ústrojím se mi jeví jako velice zajímavý a vhodný pro zpracování dřevního odpadu z větších zahrad pro spalování v kotlích. Zajímalo by mne však, jak je dořešeno broušení šneku - drtící hlavy a jak často je nutné. Můžete mi prosím zaslat nějaký dokument, kde budou uvedeny bližší podrobnější rozměry stroje, zejména výška a průměr vstupního otvoru, případně rozměry drtícího šnekového mechanismu? A též nějaké pokyny pro seřizování a údržbu. Také zda již někdo vyrábí alternativní výměnný adaptér pro elektrický pohon k tomuto štěpkovači zmíněný výše v diskusi. S díky! R.C.

Dobrý den,

všechny požadované informace naleznete pod tímto odkazem : http://www.vari.cz/rady-a-navody/navody-k-pouzivani/motory-a-primo-pripojitelne-stroje/art:629/  . Základní informace hledejte v souboru Rapido ( Návod k používání ), servisní informace uvádíme v souboru Servisní příručka RAPIDO.

Hezký den Lukáš Svoboda

 

 

František Špiroch
Dobrý den,pořídil jsem si štěpkovač RAPIDO a štěpkoval jsem asi 10x po 1hodině a utrhl se mi UNAŠEČ (ta hřídel).Normálně to prasklo.Opravené to už mám ,ale mám strach aby se to neopakovalo.Protože nevím příčinu proč se to stalo.S každou větví se děsím.Vím že je to jenom stroj,ale děsím se aby to zase neprasklo.Proto bych rád věděl příčinu.Motor mám 160.Jinak štěpkuje výborně to jsem spokojený.

Dobrý den,

reklamace od Vás byla již přednostně vyřízena. Prasklá hřídel byla prověřena v oddělení technické kontroly VARI a musím vás ujistit, že nešlo o uživatelskou chybu, ale o skrytou vadu v materiálu. Opravdu nemusíte mít žádné obavy.

Hezký den Lukáš Svoboda 

František Špiroch
Děkuji,to jsem rád že mohu být klidný protože váš štěpkovač je bezvadý a mohu ho doporučit.Děkuji
František Špiroch
Dobrý den,mám dotaz,mám Malotraktor VARI GLOBAL +vozík a protože jezdím i po silnici tak bych ho potřeboval pojistit abych měl zelenou kartu ale v pojištovně neví kam to zařadit a tak mi to nepojistili prý až si zjistím pod co to patří. Tak prosím poradte pod co to mají zařadit aby mi to nepojistili jako normální velký traktor.Děkuji

Dobrý den, postup záleží na pojišťovně. Obvyklé je, že na stroj vystaví povinné ručení podle objemu motoru, který máte uveden v TP, podobně jako u motocyklu. Také cena se obvykle pohybuje v podobné výši, jako za malý motocykl. S pozdravem. Zdeněk Šetek

František Špiroch
Dobrý den,omlouvám se, bude to znít hloupě, ale nevím co mám považovat za TP.Nevím zda si ho mám někde vyžádat mám jenom servisní knížku. DĚKUJI

Dobrý den, jak uvádíte máte malotraktor VARI Global. Pokud si zákazník kupuje tento stroj v kompletu s vozíkem, může si u prodejce vyžádat osvědčení pro provoz na pozemních komunikacích a to až do pul roku od zakoupení stroje. S pozdravem. Zdeněk Šetek

Tomáš Mokrý
Dobrý den, nemáte zkušenosti se štěpkování větví z lesa? Převážně smrkové větve. Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

ano i smrkové větve je možné drtit na štěpkovači RAPIDO či RAPIDO PLUS. Doporučujeme Vám však pravidelně smrkové větve střídat při štěpkování s větvemi z tvrdých stromů. Zabráníte tím zalepení drtícího šneku.

Hezký den Lukáš Svoboda

 

Petr Polák
Dobrý den. Koupil jsem si štěpkovač RAPIDO a při prvním použití jsem byl velice spokojen. Větve byly krasně naštěpkované i ty nejmenší větvičky. Ale ted to už tak krasně neštěpkuje. Větve jsou jako by pokousané a ty nejmenší větvičky jen polámané a v celku. Můžete mi prosím poradit jak to uvést do pořádku. Brousí se ten šnek nebo jak to seřidit. Předem Děkují. Polák.
Bronislav Malý
Petře Poláku, když se podíváte do sekce návody k používání najdete tam "Servisní příručka Rapido" kde je řešení i vašeho problému. Řezací šnek se dá brousit, ale chce to trošku pevnou ruku a malinkou zkušenost. Vzhledem k tomu, že máte Rapido nedlouho, asi postačí do seřízení vůle skříně vůči šneku.
Samuel Burian
Pane Berlingere, vážně uvažuji o koupi štěpkovače, štěpkuji značně různorodý materiál a rád bych si proto štěpkovač nejprve někde vyzkoušel. V odpovědi ze dne 21.7.2015 uvádíte, že štěpkovač používá i u nás řada půjčoven, žádnou se mi ale nepodařilo najít. Můžete, prosím, na nějakou odkázat ? Nejlépe Praha a okolí, nebo okolí Poděbrad. Děkuji.

Dobrý den, děkuji za dotaz. Rapido si můžete zapůjčit např. ve firmě Elektro-Oáza v Poděbradech. Kontakty najdete v prodejcích. S pozdravem Tomáš Belinger

Antonín Švihnos
Dobrý den. Našel jsem rozpor v návodě a v servisních instrukcích? Návod: " Nůž je nutno při broušení upnout do speciálního přípravku. Nůž se nesmí brousit úhlovou bruskou. " Servisní instrukce: "Spirálový nůž upněte do svěráku a pomocí úhlové brusky na okrajích doostřete – viz Obr. 3."

Dobrý den,

děkujeme za upozornění a zároveň se omlouváme za tiskovou chybu, která je v návodu k použití. Kontrolní speciální přípravek se používá až po nabroušení šneku, toto broušení se provádí úhlovou bruskou, přesně dle servisní instrukce.

Hezký den Lukáš Svoboda

 

 

Ondřej Vrzal
Dobrý den, zřejmě přetěžováním stroje došlo ke sklouznutí řemene a jeho rozcupování. Bohužel jsem se strojem nepracoval já, ale i obsluha uznala že stroj zřejmě přetížila. Koupil jsem nový řemen, namontoval ho podle návodu k obsluze, ale po pár otáčkách rukou se řemen opět tlačí ke straně, sklouzává a došlo by k jeho opětovnému zničení. Je možné že mohlo dojít k poškození rámu nebo držáku kladek? Nemáte s tím zkušenosti? S prodejcem jsem se o tom již částečně bavil ale prodal jen čtyři Rapida a s tímto problémem se ještě nesetkal. Děkuji Vám za jakoukoliv radu S přáním hezkého dne Ondřej Vrzal

Dobrý den Ondřeji, nejlepší bude zaslat vaše Rapido přímo k nám do výrobního závodu, zkontrolujeme co se stalo a jaká je příčina. Rapido máte jistě v záruce.

 

Miloslav Čejka
Dobrý den pane Vrzale, prakticky stejný problém jsem řešil loni s panem L.Svobodou ze servisu VARI. Řemen se při zpětném otáčení (uvolňování klíčem) může dostat až na dolní čelo řemenice motoru a pak se rozřízne a roztrhá. Nesmíte otáčet zpět o více jak 1/4 otáčky drticího šneku. Problém je v nastavení napínací kladky a její vůle - přihnutím lze dosáhnout toho, že se při zpětném otáčení kladka řemen přesouvá směrem k setrvačníku a pak nespadne. Při respektování výše uvedeného pak se štěpkovačem RAPIDO již není problém a i při letošním štěpkování k destrukci řemene nedošlo a jsem s ním plně spokojen. Hezký den přeje M.Čejka
Ondřej Vrzal
Dobrý den, chtěl bych poděkovat panu Miroslavovi Čejkovi za podnět a nasměrování na pana Svobodu z Vari. Vše jsme vyřešili přes mail, Rapido nebylo nutné nikam vozit. Mám jeden z prvních strojů, kde je u pružiny napínáků ještě "esíčko". Po demontáži esíčka a nasazení háčku pružiny přímo do rámu stroje se zvětšil přítlak na napínací kladku a ta teď funguje jak má, řemen nespadává ani při třech otáčkách vzad, což je myslím dostatečné. A nesjíždí ani při otáčkách vpřed což je pro mě důležité. Věřím že problém se podařilo odstranit a budu s Rapidem zase opět plně spokojen. Ještě jednou děkuji oběma pánům za pomoc S přáním hezkého dne Ondřej Vrzal
Jiří Jirout
Dobrý den. Mohl bych touhle cestou poprosit o návod k broušení šneku? Jinak štěpkovač je skvělý.
Jaromír Malich
Krásný den, servisní příručku pro Rapido naleznete v níže uvedeném odkazu, stačí jen rozkliknout podsekci ,,Dokumenty": https://www.vari.cz/produkty/stavebnicovy-system-vari/primo-pripojitelne-stroje/stepkovac-rapido/cp:41168/
Zbyšek Baxant
Dobrý den, zajímalo by mně, zda někdo máte zkušenosti se štěpkováním "réví" (větví vinné révy). Děkuji za informaci.
Zbyšek Baxant
Zajímá mne, jestli se réví jenom "nesmuchlá", ale opravdu naseká? Díky za předání zkušeností.
Jaromír Malich
Dobrý den, Rapido je schopné štěpkovat i větve vinné révy. Pokud jsou větve rovnější či mírně zahnuté, tak to jde drtit přímo. Když jsou větve tvaru složitějšího, pak je vhodná příprava jejich nasekáním na kratší kusy bez složitých tvarů, které velmi dobře projdou násypkou až ke štěpkovací spirále. Řádné naštěpkování proběhne také za předpokladu správně provedeného seřízení přítlaku štěpkovacího ústrojí.
jozef ondrus
Dobry den, ako je to teda s dvojtaktnymi motormi? v V dokumentacii sa pise, ze stiepkovac je pouzitelny iba so stvortaktnymi motormi(a vyslovene je uvedene, ze dvojtakty nie je mozne pouzit), no tu na stranke je uvedene: Štěpkovač RAPIDO je určen pro dvoutaktní i čtyřtaktní ...

Dobrý den,

Rapido není certifikováno pro provoz s dvoutaktním motorem. Připojení dvoutaktu na RAPIDO je pouze na Vašem uvážení.

Hezký den Lukáš Svoboda

Vilém Stejskal
Dobrý den, zakoupil jsem v červnu 2020 štěpkovač Rapido (pravděpodobně inovovanou verzi) a z návodu (ze staré verze, který byl k výrobku přibalen) jsem nevyčetl, jakým způsobem vysunovat transportní madlo. Zašlete mi prosím odkaz na inovovaný návod nebo sdělte postup (ideálně z obrazovým doprovodem:-). Předem děkuji a přeji příjemný den, Stejskal

Dobrý den, děkujeme za upozornění. Na náš web byl vložen aktuální verze návodu - https://www.vari.cz/produkty/stavebnicovy-system-vari/primo-pripojitelne-stroje/stepkovac-rapido/cp:41168/

Patrik Konečný
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaké díly bych potřeboval na přestavbu Rapido Power+ (1006201133) na provedení s uni přírubou pro využití mé pohonné jednotky PJCV224. Děkuji.
Jaromír Malich
Dobrý den, přestavba Vašeho štěpkovače Rapido je možná. K přestavbě modelu Power Plus na provedení Rapido pro pohonné jednotky potřebujete následující díly: Těleso náhonu kompletní obj.č. 2006200014, dále pak pouzdra distanční 3 ks obj.č.3004400071, šrouby M8x40 3 ks obj.č.51309900031, šroub M10x60 obj.č.51309201696. Pro zaslepení otvoru po vypínači motoru použijte víčko obj.č.3006200041. Všechny díly pro individuální přestavbu si můžete objednat přímo zde: https://shop.vari.cz/nahradni-dily/uklid/4449-rapido/1006201003/kategorie-40771/ .

Pro účast v diskuzi musíte být přihlášeni.

Výstavní den a předvádění Mladá Boleslav

Datum: 27. 4. 2024
Místo: Mladá Boleslav, Regnerova 1420

Více