Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARIRotavátoryRotavátoryTlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályŠtěpkovače, drtičeŠtěpkovače, drtičeZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaKompostéryKompostéryReklamní předmětyReklamní předmětyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobků
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Štípání dřeva může být zábavou

Štípání dřeva může být zábavou 30. 10. 2012

Zájem o topení dřevem se těší stále větší oblibě, neboť ceny plynu a elektřiny trvale rostou. Uhlí se  v blízké době stane také finančně náročným a navíc silně neekologickým palivem a pak je zde právě dřevo.

Zájem o topení dřevem se těší stále větší oblibě, neboť ceny plynu a elektřiny trvale rostou. Uhlí se  v blízké době stane také finančně náročným a navíc silně neekologickým palivem a pak je zde právě dřevo. Praskající polena v krbu vytvářejí pocit pohody a uvolnění. Se dřevem se přitom ohřejete dvakrát, poprvé při jeho přípravě a podruhé při topení. Je ale statisticky prokázáno, že při přípravě palivového dřeva vzniká nejvíc vážných úrazů a práce to je opravdu fyzicky namáhavá. Záda bolí a ruce jsou plné mozolů. Po čase začnete přemýšlet, jak si takovou práci ulehčit.

Porcování dřeva okružní pilou s kolébkou nebo motorovou pilou je dnes už běžnou praxí, horší je to ale se štípáním. Rozsekávání špalků chatrnou sekerkou, která neustále sjíždí s topůrka možná velice dobře znáte. Určitě se ale vyplatí pořízení kvalitní sekerky pro štípání dřeva.Ty mají přesně takový  tvar, aby při zaseknutí lehce poleno rozpůlily a nezůstaly v něm sevřené.Rozhodující je i správný ergonomický tvar topůrka, které se pohodlně drží. Vyrábí se z lehkého a velice odolného plastu a má dokonale zalisovaný  sekací klín a tím je uvolnění zcela nemožné. Někdo ale možná namítne,  že i když je s takovou sekerkou práce bezpečná  a  bez nepříjemných puchýřů, přece jen po delším štípání bolí ruce. Řešení je i pro takového pohodlného maximalistu!

Neocenitelnou službu vykonají elektro-hydraulické  štípačky dřeva, které si již našly velkou oblibu v celé západní Evropě. Vyrábí se v provedení horizontálním nebo vertikálním,skládají se  z robustního rámu, elektromotoru,čerpadla, pístu,štípacího klínu a ovládacích prvků pro maximální bezpečnost provozu.

 

Horizontální štípačky jsou velmi skladné a kompaktní. Váží kolem 50kg  a hodí se k dělaní menších kusů palivového dřeva do průměru 25 cm a délky půl metru. Existuje celá řada modelů. V této kategorii je praktické použití motorů s příkonem 230V a výkonem okolo 1500W. Jsou to ale pořádní pracanti, dokáží vyvinout tlačnou sílu až 5t.

 

Vertikální štípačky jsou již větší stroje s nastavitelnou pracovní výškou podložní plošiny a mnohem větším výkonem potřebným pro štípání opravdu velkých polen do kterých se již sekerou nelze prakticky pustit. K pohonu je zde již použitý silný třífázový motor o výkonu 3800W. Ten vyvine tlačnou sílu až 10 tun a bez problémů se tak mohou štípat polena dlouhá přes 1 metr a o průměru 40 cm. Hmotnost těchto strojů bývá hodně přes 100 kg, proto jsou vybaveny praktickými kolečky, která zajišťují lehkou manipulaci.

 

 

Důležitým faktorem u obou druhů štípaček je maximální bezpečnost.

U horizontální štípačky je po vložení polena  nutné oběma rukama uchopit ovládací páčky na boku stroje, tím se zabrání jakémukoliv úrazu rukou v štípacím prostoru.

 

 

 

Vertikální štípačka je vybavena kleštinami, do kterých se zafixuje poleno pomocí rukojetí, čím se zabrání případnému odlétnutí rozštípnutých částí do stran.Teprve tlakem na obě rukojeti směrem dolů se uvede v činnost štípací klín. U obou typů je samozřejmostí, že při uvolnění alespoň jednoho spouštěcího tlačítka okamžitě vyjíždí štípací klín zpět do výchozí polohy.

Štípací kříž

Na závěr ještě jedno varování.

Řada kutilů se ve snaze ušetřit pouští do amatérské výroby tlakové štípačky. Takový stroj, pokud je vyrobený bez hlubších znalostí a s opomenutím bezpečnostních prvků, se může stát časovanou bombou, která dokáže velice vážně poranit s trvalými následky. V takovém případě je finanční úspora směšnou prioritou.