Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyVARI powered by EGOVARI powered by EGOReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Stříhání živého plotu

Stříhání živého plotu 12. 8. 2019

Živé ploty se využívají jako okrasný prvek k ohraničení pozemku. Neproniknutelnou stěnu nám vytvoří stálozelené listnaté nebo jehličnaté dřeviny. A právě hustota zavětvení, a tím i kompozice živého plotu, je ovlivněna jeho správným a pravidelným stříháním.

 

Kdy zastřihávat?

Před samotným zástřihem rozrostlého hustého živého plotu doporučujeme zkontrolovat, zda v něm nehnízdí ptáci. Toto místo je u nich velice oblíbené, cítí se tam v bezpečí a staví hnízda. Proto je vhodné listnaté živé ploty zastřihávat až v červenci a stálozelené a jehličnaté až v srpnu, abychom ptákům nezničili založené snůšky. Nemocné nebo poškozené výhony odstraňujeme ihned, jakmile je objevíme. Nikdy nestříhejte v zimě, mohli byste způsobit poškození mrazem na koncích čerstvě ustřižených větví.

U nově založeného živého plotu rostliny sestřiháváme na 2/3 původní výšky. Další rok mezi květnem a srpnem zastřihneme slabě výhony třikrát až čtyřikrát. Postupně dojde k požadované hustotě živého plotu.

Čím zastřihávat?

IMG_9948_resizeIdeálním pomocníkem je plotostřih. V sortimentu VARI najdete elektrický plotostřih VARI 150, který je poháněný elektrickým motorem o výkonu 550 W. Lišta s protiběžnými tvrzenými noži a pracovní délkou 61 cm zvládne prostříhat větve až do průměru 20 mm. Pohodlnou práci s plotostřihem zaručuje ergonomická otočná rukojeť, kterou je možné nastavit v 5 polohách s aretací. Pro větší bezpečnost je plotostřih vybaven elektrickou rychlobrzdou střihací lišty.

Jak zastřihávat?

  • Vzhledem k úhlu ostří nožů stříhají nůžky optimálně, jen když je vedeme vůči rovině střihu pod úhlem 15 o. Začínáme zástřihem na výšku po „hřbetu“ plotu, čemuž nám pomůže motouz napnutý asi 5 cm pod rovinou střihu mezi kolíky na obou koncích plotu. 
  • Stříháme obloukovitými pohyby, u dlouhého plotu začínáme uprostřed.
  • Boky plotu se nestříhají kolmo, nýbrž mírně šikmo tak, že u paty je tloušťka zelené „hradby“ širší asi o 10 cm než u hřbetu, který rychleji přirůstá.
  •  Při stříhání stěn postupujeme pomalými krůčky a obloukovitým pohybem táhneme lištu odspoda nahoru.
  •  Rozhodně nestříháme s nůžkami zvednutými nad výší ramen.
  • Při práci používáme pracovní rukavice, s lištou se nepřibližujeme víc než na 3 cm k drátěnému plotu, vhodný je i ochranný kryt na obličej nebo ochranné brýle.
  • Po ukončení práce je vhodné lištu nůžek otřít hadrem a ošetřit ochranným a mazacím olejem a uložit do ochranného pouzdra.
BLOG MOJE VARI
další rady od uživatelů VARI Více