Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Drtič i štěpkovač – obě varianty má VARI unikátně a precizně vyřešené

Drtič i štěpkovač – obě varianty má VARI unikátně a precizně vyřešené 26. 9. 2015

Mezi laickou i odbornou veřejností panuje velká lidová tvořivost v názvosloví strojů pro zpracování biologických odpadů rostlinného původu. Vysvětleme si tedy nejprve rozdíly mezi oběma typy strojů.

 

K čemu poslouží drtič?         
Materiál z drtičeDrtiče jsou určeny k jemnému nadrcení rostlinného materiálu, který je vhodný především pro kompostování nebo k obsypávání rostlin drobným mulčem. Najemno nadrcený materiál není příliš vhodný pro topení.


 
Pro co lze využít štěpkovač?
Materiál ze štěpkovačeŠtěpkovače mají rozdílný výsledný produkt než drtiče, vytvářejí totiž hrubou štěpku o velikosti asi 2 až 5 cm, která je vhodná třeba na topení a nebo dekorativní obsypání stromů, záhonů či květinových ostrůvků. Proces rozkladu hrubé štěpky je delší, přesto však na zahradách plní velice dobrou funkci a živiny předává postupně. Novým trendem je topení vysušenou štěpkou. I zde je štěpkovač skvělý pomocník, který pomůže ze zahrady zužitkovat opravdu poslední větvičku.
 
A nyní trochu technické latiny.....
 
Drtiče jsou obvykle vybaveny vysokootáčkovou drticí hlavou, která se otáčí asi 2500-2800 otáčkami za minutu. Drcený materiál je rotujícím nožem (nebo noži) krájen na jemné kousky, přičemž materiál musí do drtiče většinou tlačit obsluha vlastní silou. I přes vysoké otáčky pracovního nástroje obvykle nejde práce příliš rychle od ruky, protože úběr materiálu je v řádu milimetrů. Častou překážkou jsou také rozličné restriktory a omezovače v násypkách drtičů, které musejí ochránit obsluhu před zpětným odletem či zpětným rázem vysokootáčkového drticího mechanizmu. To v praxi ještě více zpomaluje a znepříjemňuje práci. Obsluha si musí drcený materiál ještě předem upravit a připravit, aby drtičem vůbec prošel. Výsledný produkt je nadrcen na velmi jemno a je vhodný hlavně ke kompostování. Čas strávený pomalým drcením a příliš mnoho vynaložené vlastní lidské energie na práci s drtičem není zrovna snem zahrádkáře. 
 
Štěpkovače jsou obvykle vybaveny pomaloběžnou drticí hlavou s pracovním nástrojem velice podobným fréze na obrábění dřeva nebo kovů. Nástroj je schopen si sám vtáhnout drcený materiál a nadělit jej na 2 až 2,5 centimetrové kousky. Samovtahování je velmi pohodlné pro obsluhu, proto zde již tolik neplatí omezení na nutnost přípravy zpracovávaného materiálu (tzv. odvětvení). Jediným limitem tak je výkon motoru vzhledem k průměru a tvrdosti zpracovávaného materiálu. Nevýhodou je nízký hodinový výkon takového štěpkovače, a to díky nízké rychlosti otáčení pracovního nástroje, obvykle 40 otáček za minutu.
 
Jaké typy strojů VARI nabízí?
 
KAJMAN-55
Kajman-55V kategorii drtičů VARI nabízí zajímavé technické řešení u modelu Kajman-55. Jedná se o velice robustní celokovový drtič s unikátní 16 nožovou drticí hlavou, která díky své konstrukci napomáhá samovtahování materiálu. Pracovní hlava drtiče Kajman-55 se otáčí 365 otáčkami za minutu. Díky velkoobjemové robustní násypce není uživatel nijak limitován členitostí drceného materiálu a do drtiče lze vsunou prakticky jakýkoliv zahradní bio odpad, listí či větve. Další unikátní vlastností drtiče Kajman-55 je výsledný produkt – na jemno nadělené kusy s rozdělenými vlákny struktury materiálu. To značně urychluje tlení a rozklad materiálu v kompostu. Nadělení vláken materiálu je dosaženo díky řadě nožů, uložených na hlavě drtiče pod Drticí hlava přesně definovaným úhlem. K rozmělnění materiálu pomáhá také spodní síto s přesně navrženými otvory, které zabrání drcenému materiálu rychle opustit prostor drticí hlavy, takže nože do něj ještě mnohokrát seknou. Částečné samovtahování díky speciálnímu úhlu násypky vůči drticí hlavě také výrazně urychluje práci. Dobrá průchodnost násypky i vstupního otvoru do drticího bubnu minimalizuje ucpávání drtiče, pokud obsluha přežene množství drceného materiálu. Maximální průměr drceného materiálu je 55 mm. Celková ergonomie drtiče Kajman-55 respektuje pohodlné vkládání materiálu bez zbytečného ohýbání obsluhy ke stroji. Také možnost zvolit směr skluzu drceného materiálu buď do sběracího boxu pod drticí hlavu nebo na bok přímo do zahradního kolečka opět šetří čas oproti některým konkurenčním výrobkům, které obsluha musí posouvat z místa na místo po nadrcení malé hromádky. Kajman-55 je drtič pro náročné uživatele VARI systému, kteří nemají rádi kompromisy a vyžadují dlouhou životnost, tak jako ji znají u ostatních adaptérů VARI systému.
 
RAPIDO 
RAPIDOI v kategorii štěpkovačů má VARI své želízko v ohni. Ve svém štěpovači RAPIDO přináší unikátní patentovanou drticí hlavu, která v sobě spojuje všechny výhody pomaloběžných štěpkovačů, tedy štěpku o velikosti 2 až 2,5 cm, samovtahování materiálu, pohodlnou širokou násypku. Navíc přidává i výborný hodinový výkon a tím i efektivitu využití času díky vyšším otáčkám pracovní hlavy oproti konkurenčním výrobkům. Nůž rotuje otáčkami 540 za minutu, což umožňuje asi 10x rychlejší práci než pomaloběžné štěpkovače. Tyto výhody doplňuje RAPIDO i velice robustní konstrukcí dvouchodé drticí spirály uložené v pevném, tlakově litém duralovém šasi. Rychlost a efektivita práce štěpkovače je skvělá. Zatímco si spirálový nůž sám vtahuje právě vložený materiál až do jeho úplného konce, obsluha si může připravovat další větve. Díky konstrukci a použité technologii zpracování materiálů vyniká RAPIDO také velmi nízkou úrovní hluku při práci.
RAPIDO zvládne maximální průměr až 50 mm. Díky široké plastové násypce bez restriktorů lze v RAPIDU zpracovávat veškerý Dvouchodá drticí spirálazahradní odpad. V naší nabídce je RAPIDO jako přímopřipojitelný adaptér pro majitele pohonných jednotek TERRA–VARI.
 
Věříme, že si vyberete z nabídky VARI stroj, který přesně splní Vaše požadavky a očekávání na kvalitní zahradní drtič nebo štěpkovač. Vyzkoušejte si kterýkoliv z našich strojů u nejbližšího dealera nebo na pravidelných předváděcích akcích, které pořádáme.
 
Vaše VARI