Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyVARI powered by EGOVARI powered by EGOReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Obecné dotazy

Příprava pole

Počet příspěvků › 15 | Poslední příspěvek › 15. 9. 2017
Tomáš Heczko
Dobrý den chci se zeptat v jakém pořadí se májí správně použít přístroje VARI po podzimní orbě. Tedy s čím mám na jaře začít a s čím skončit abych po úpravách půdy mohl zasít/zasadit? Děkuji za odpověd Heczko.

Dobrý den, tam kde budou na poli brambory, tak si musíme půdu max. den před sázením připravit  ROTAVÁTOREM a to do max. hloubky cca 25 až 30 cm.Tam kde budete sít zeleninu,řepu a jiné, tak se nemusí pole rotavátorovat do plné hloubky, ale stačí cca 15 cm a nebo tam kde je lehčí půda, tak by stačilo pole přejet bránou. Dále bych doporučil srovnat pole před setím SMYKEM.

S pozdravem. František Šimák

Tomáš Heczko
Děkuji. A kdy mám použít kombinátor nebo kypřič radličkový? Je vůbec možné připravit pole bez použití rotavátoru?

Dobrý den, odpovědět se nedá jednoznačně, záleží na bonitě půdy a co na pole budete sázet nebo sít. Kombinátor se dá použít tam kde je lehčí půda, radličkami narušíte na jaře po orbě brázdy a válec hrudy rozdrtí. Ale opakuji je to jenom u lehčích půd na tak připravené pole se může sít, ne sázet brambory, ty potřebují řádně z rotávátorované pole…

Radličkový kypřič se používá na jaře a slouží k roztrhání brázd po orbě i u těžších půd, hlavně tam, kde se orá pole zarostlé plevelem tak drny se dobře roztrhají. S pozdravem František Šimák

Karel Bulva
Dobrý den. Poraďte prosím jaké příslušenství VARI a v jakém pořadí mám použít při kultivaci pozemku, kde se nikdy nic nepěstovalo. Je to rovina, kde roste tráva a kopřivy, které občas posekám. Děkuji.
Jaromír Malich
Dobrý den, plochu je nejprve nutné posekat například mulčovačem na co nejnižší výšku strniště. Poté použít rotavátor a zem postupně kypřit (roztrhat travní drn) nejprve na 1. rychlostní stupeň, poté na vyšší rychlost více do hloubky. Po řádném zpracování rotavátorem teprve půdu zorejte pomocí obracecího pluhu.
Jiří Pala
Pane Bulvo, jak radí Malich, je třeba plochu upravit mulčerem, následně bych provedl mělkou podmítku, tak sedm osm centimetrů, za použití krojidla. Rotavátorem na první rychlostní stupeň, budete po pozemku jen jezdit. Za da až tři týdny bych provedl normální orbu na plnou hloubku, Rotavátorování bych provedl až na jaře, coby přípravu půdy pro setí, spíše pro výsadbu. Jako odplevelovací element, bych použil brambory, které také zlepší stav půdy a brambory budete mít do kuchyně a něco také ke směně.
Karel Bulva
Děkuji Vám oběma pánové. Ještě prosím pana Jiřího o vysvětlení, co je to krojidlo ? je to nůž pluhu ? Děkuji předem za odpověď.
Jiří Pala
Ano.Je to na tomto rozkresu pozice 15: http://katalognd.vari.cz/nahradni-dily/dsk-317-prislusenstvi/3611-pluh-oboustranny-aph-352/kategorie-21798/ . Pozor!! Je to namalováno nějak divně. Krojidlo - nůž - pozice č.15 na rozkresu se montuje před orebné těleso, břitem dopředu.
Bronislav Malý
Při sadbě brambor do zrušené "louky" bych nepočítal se standartním výnosem a je třeba počítat i s tím, že úrodu napadne třeba drátovec.
Jiří Pala
BM, nemáte pravdu. Od svých předků vím, že ze zorněné louky, jsou výnosy všech plodin nadstandardní.
Bronislav Malý
Drátovec - larva kovaříka nemá ráda častý pohyb s půdou, proto se může nejvíc vyskytovat v zúrodněné "trávě". Je to škůdce hlíz brambor a to jinak může být zemina plná živin. Takže? Dusíkaté vápno - alespoň. Nebo v čem se pletu?
Jan Jedlicka
Dobry den pane Heczko, z vlastni zkusenosti Vam doporucuji postupovat podle rady p. Simaka, viz. diskuse pod clankem: http://moje.vari.cz/41099-orba-s-moji-starou-varinou/ S vysledkem jsem moc spokojeny, uroda velka. S pozdravem, Jan Jedlicka
Pavel Toman
Je pravda, že mezi lidmi traduje spousta zaručených rad, jak jsou krásné brambory po zorané louce. Ano jsou. Ale to s tím kováříkem - drátovcem je pravda ještě víc. I ve starých knihách a učebnicích agronomie se na to upozorňuje, že brambory po louce lze pěstovat jen v těch oblastech, kde se drátovec nevyskytuje. Sám s drátovcem bojuji. Dusíkaté vápno nikdy neuškodí, ale na drátovce moc velký účinek nemá. Je tam důležité načasování, aby dusíkaté vápno účinkovalo musí být vlhko a zároveň musí být larvy (malých vývojových stadií) přítomné ve svrchní vrstvě půdy. Někde se uvádí jako jedna z metod likvidace používání rotavátoru. Vysledoval jsem, že některé odrůdy přitahují drátovce víc, některé méně. Obvykle ty s větším obsahem škrobu. Ale abych to shrnul, dělat brambory po drnu není dobrý nápad. Pokud to nejde jinak, tak zorat na podzim, nechat přes zimu hrubou brázdu pěkně promrznout a na jaře rozdělat rotavátorem a vyčesat bránama.
Jiří Pala
Obávat se kovaříka, můžeme jen tam kde je jeho zvýšený výskyt. Jak na něj se dozvíte zde: http://www.agronavigator.cz/default.asp?ch=1&typ=1&val=99700&ids=115, při obavě, že tam jsou, vyzkoušet pasti, které se musí poctivě kontrolovat, dodržovat agrotechnologie a pěstovat krmnou řepu.

Pro účast v diskuzi musíte být přihlášeni.

HONDA DAY Praha

Datum: 4. 5. 2024
Místo: Praha 5 - Velká Chuchle, U Závodiště 251/8

Více