Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyVARI powered by EGOVARI powered by EGOReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Obecné dotazy

Vari v médiích

Počet příspěvků › 7 | Poslední příspěvek › 25. 10. 2015
Bronislav Malý
Dobrý den Vážení, Nějak uzrál čas a média mě dohnala k tomu, abych se zde dotázal, jak je to s používáním volnoběžek při orbě. Abych byl konkrétní, tak v posledním dílu pořadu "Polopatě" Pan Kopřiva vysvětluje mmj. i jak a proč manipulovat s nastavením volnoběžek při orbě a otáčení se se strojem na souvratích s dostatkem místa pro otočení. Nechápu, proč používat při orbě nastavení volnoběžek v pozici "zamčeno", když volnoběžky nejsou diferenciál, ale nahrazují jeho funkci a při každém dojetí na konec brázdy jít a manipulovat alespoň s jednou volnoběžkou, aby nemusela obsluha se strojem smýkat přes uzavřené volnoběžky. Myslím si, že stroji udělal medvědí službu a že není ve skutečnosti tolik manipulace a tak často s ovládáním volnoběžek třeba. Jen to zkresluje četnost nutných manipulací a lidé si potom myslí, že "musí pořád lítat ke kolům" když to bylo v telce. Já si to nemyslím a celá ukázka orby mohla být provedena na nastavení volnoběžek "v před" i s lehkým otáčením stroje na souvrati a jejich další funkce vysvětleny jinak. Možnost otáčení sestavy couváním se zamčeným jedním kolem chápu že je lepší vynechat, pro některé to může být opravdu nebezpečná manipulace. Tímto celým pojednáním jsem chtěl vlastně jen říci, že je to škoda a mrzí mě to pak se jen těžko lidem vyvrací něco, co prošlo médii. Další otázkou je, jestli můj pohled na věc je správný. S pozdravem B.M.

Dobrý den, pane Malý,

 

dovoluji si Vám odepsat a zároveň oponovat. Při orbě se západky kol zapínají na pevno proto, aby stroj držel směr a neměl tendenci při každém najetí na nerovnost terénu nebo na překážku uhnout z brázdy. Prohlédněte si videa na našich stránkách. Je vidět, že i po dešti a v těžkém terénu při zapnutí západek a dobrém seřízení pluhu orá stroj sám. A teď pár slov k otáčení stroje. Při Vámi popsaném způsobu otáčení musí obsluha vydat určitě větší námahu, než při vypnutí jednoho kola. A myslím si, že se zákazníkovi vyplatí při každém otáčení se strojem přepnout západku.

 

Nicméně i Váš postup lze používat, a tak tedy nezbývá, než aby si uživatel vyzkoušel obě varianty i s ohledem na prostorové dispozice svého pozemku a sám se rozhodl, jaký způsob bude používat. Děkujeme za vás názor a příspěvek. S pozdravem František Šimák

 

Luděk Špicera
Dobrý den pane Malý, myslím si, že toto video mluví za vše, https://m.youtube.com/watch?v=bx4C3qbk1pQ Pěkný den
Bronislav Malý
Dobrý den Pane Špicero, video znám je tam už pět let a na jeho konci je doporučení používat uzavřené volnoběžky a vždy na koncích brázd jedno kolo přepnout pro snadné otočení stoje. Já si ale pořád myslím, že když jsou obě volnoběžky v poloze pro jízdu v před a v záběru, nemůže se stát, že by se jedno kolo, které bude mít menší adhezi, začalo točit rychleji než to co má větší adhezi - prokluz jednoho kola - prostě se chovat tak, jak je známo u klasického diferenciálu, ale obě kola jsou unášena stejně bez ohledu na adhezi. Proto taky si myslím, že není třeba pro orbu volnoběžky uzavírat a během orby s nimi manipulovat. Takže pokud není potřeba během dopravy z a na pozemek couvat, přijedu s volnoběžkama "pro jízdu vpřed" odpojím návěs, zapojím pluh, zořu, oddělám pluh připojím návěs a odjíždím aniž bych se palců volnoběžek dotkl. Já nevím no, možná to vidím špatně. Asi bych mněl ještě napsat, že nepochybuji o tom, že by ve firmě nevěděli rozdílnost mezi diferenciálem a použitím oněch volnoběžek. Já se jen snažím zjistit, proč je doporučováno takové nastavení. Já na ten důvod nepřišel. S pozdravem B.M.
Bronislav Malý
Dobrý den, děkuji Panu Františku Šimákovi za vyčerpávající vysvětlení a na vlastní kůži vyzkouším, zda bude sestava stabilnější. Díky a přeji pěkný den. B.M.
Luděk Špicera
Dobrý den pane Malý, dnes jsem na vlastní kůži vyzkoušel Váš postup obrácení na úvrati a opravdu je to možné stroj takto otočit, ale je to dřina nehorázná. Souhlasim s poznatky výrobce, je mi milejší na konci brázdy udělat krok ke kolu a otočit západkou, než pobíhat za strojem v podtatně větším rádiusu po poli. Já osobně volnoběžky vůbec nepoužívám, protože z vlastní zkušenosti vím, že je to dost nepohodlné i při jízdě s vlekem. L.Š.
Bronislav Malý
Tak došlo i na mě a moji vlastní kůži a vyzkoušel jsem popsané. Musím říci, že je rozdíl při orbě mít zamčené nebo nezamčené volnoběžky, takže bych se mněl p. Kopřivovi omluvit a také za pochybnosti nad napsaným, doporučovaným či vyřčeným.

Pro účast v diskuzi musíte být přihlášeni.

Výstavní den a předvádění Mladá Boleslav

Datum: 27. 4. 2024
Místo: Mladá Boleslav, Regnerova 1420

Více