Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyVARI powered by EGOVARI powered by EGOReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Obsluha strojů

Sazeč brambor SB-40: zacpává se zahrnovací radlice

Počet příspěvků › 32 | Poslední příspěvek › 21. 4. 2018
Jiří Dvořák
Dobrý den, mám VARI GLOBAL s motorem Honda GCV160. Do letošního roku jsem jen připravoval půdu a brambory si nechával sázet velkým traktorem. Minulý víkend jsem chtěl poprvé využít nově koupený sazeč brambor, ale bohužel se mi to nepodařilo. Den předem jsem pole pečlivě projel s rotavátorem. Sazeč jsem namontoval, podávací řetěz napnul, v garáži vyzkoušel, že se poháněcí kola a řetěz lehce točí. Přední radlici jsem nastavil, jak je popsáno v návodu na třetí otvor zhora a zahrnovací na druhý otvor zhora. Při pokusu sázet jsem se ale vždy po pár krocích zastavil, protože hlína neprocházela zahrnovací radlicí. Hromadila se před ní a nakonec vždycky znemožnila další pohyb. Stroj se zasekl na místě, kola hrabala a dost. Podmínky byly k sadbě myslím dobré a i v okolí se právě ten víkend hodně sázelo. Hlína byla vlhká, ale na radlici se nelepila a na kolech nezůstávala. Snad jediný problém by mohl být, že se jedná o čerstvě založené, loni na podzim poprvé zorané pole. Takže se na něm nacházejí menší kusy původních drnů. Ale opravdu jen malé, které rotavátor nedokázal rozmělnit. Snažil jsem se najít nějakou radu, ale objevil jsem jen zmínku, že "zahrnovací ploutev není vprostřed dostatečně průchozí pro větší kusy hlíny nebo sem tam zbytky rostlin". http://www.nasetraktory.eu/forum/viewtopic.php?f=51&t=75359#p1103885 Co bych měl udělat? Můžu nějak přenastavit výšku radlic? Nebo počkat až bude půda sušší? Nějakou část stroje zatížit? Upravit zahrnovací ploutev? Děkuji za odpověď.

Dobrý den pane Dvořáku.

VARI je malá zemědělská mechanizace. Před sázením brambor pomocí SB-40 se musí řádně nakypřit zemina. Nemusí být nakypřená tak do hloubky, jako když sázíme brambory hrobkovacíma radlicemi, a může se nechat dva dny uležet. Pro předpoklad bezproblémového sázení musí být půda čistá bez drnů! Odpovídal jsem na to zde v době nedávno minulé v diskuzi o orbě louky.

Pokud jsou tedy v půdě drny, zaorávací radlici zvedněte co nejvýše a prakticky brambory jenom zahrnujte bez vytváření hrobek. Hrobky vytvoříte až poté co se objeví vzrostlé rostlinky a budete řádky proorávat.

Přední radlice má 4 polohy nastavení, těmi se určuje jak chcete mít brambory hluboko nasázené. V případě, že je zem velmi těžká a mokrá, tak přední radlici nastavte co nejvýše, v případě suché, lehké případně středně těžké půdy, můžete radlici umístit co nejníže.

Zadní zaorávací radlice, nazývaná ploutev, má také 4 polohy nastavení. Její výšku nastavujeme podle bonyty půdy. Podle toho jak se zem odkuluje od radlice. Když zjistíte, že nabíráte zem do sazeče, tak radlici zvedněte výše.

VARI pořádá během roku několik předváděcích kempů. Bohužel ten na sázení brambor již proběhl 12.4.2016. Pokud budete chtít tak na adresu, kterou jste uvedl při registraci do fóra, Vám budou chodit na naše akce pozvánky. V diskuzi najde také pozitivní ohlasy ohledně sázení s tímto sazečem.

 

S pozdravem František Šimák VARI,a.s.

Bronislav Malý
Dobrý den pane Dvořáku, asi nejsem ten, od koho by jste čekal nějakou radu, ale jestli dovolíte, něco málo Vám napíšu. Pokud tedy máte zeminu takovou jakou jste popsal, asi bych zahrnovací ploutev pozvedával až tak, aby zemina procházela a vlastně dbal jen na to, aby zasazená brambora byla zcela zasypaná. Konečné hrůbky se pak hold utvoří při nahrnování v průběhu vegetace. Bude tedy asi potřeba nahrnovat vícekrát než po sazeči za traktor, ale tak zase je to okopanina a častějším prohrnováním mmj. víc eliminujete plevele. Za rok to bude se zeminou zase lepší, ne? Myslím si, že v návodu jsou polohy činných komponent brány za určitých podmínek a k nějaké struktůře zeminy. Někdo má zeminu písčitou, jiný více jílovitou, nebo čerstvě založenou z travního porostu a k tomu je třeba nějak přistoupit stran přenastavení tak, aby to fungovalo v daných podmínkách.
Jiří Dvořák
Díky. Nakonec jsem to potupně nechal opět na velký traktor. Od nákupu sazeče jsem si sliboval jednak ochranu půdy před udusáním velkou mechanizací a jednak nezávislost na někom, kdo mi to přijede nasázet. Všechno ostatní (orba, kultivace, proorávání, vyorávání) jsem už předtím bez problémů dělal s VARI. Jedenáctitisícová investice musí jít na rok bez užitku do garáže. Ostudu, co jsem si před sousedy uřízl snad nějak rozchodím a zkusím to příští rok, kdy už bude půda čistá. Se vším ostatním, co od VARI mám, jsem velmi spokojen, ale tentokrát to bylo opravdu velké zklamání. Na dobře připraveném poli, které si traktorista vysloveně pochvaloval, jsem s SB-40 nedojel dál než 5 metrů. Sazeč VARI se od toho velkého traktorového principielně liší jen tím, že místo aby měl zahrnovací radlice, má "zahrnovací ploutev". Přes její prostředek neprojde nic kromě sypké hlíny. Podle mého názoru by v návodu nebo aspoň někde na webu mělo být jasně napsáno, že půda nesmí obsahovat rostlinné zbytky, drny (ani malé) a větší hroudy. Dále by se hodil lepší popis, jak manipulovat s výškovým nastavením radlic. To znamená kdy použít jaké nastavení. Např. tedy "jestliže se stroj ucpává, dejte ploutev výš a dodatečně nahrobkujte s proorávací radlicí" a podobně. Moje dosavadní zkušenosti s hrobkovacími radlicemi a velkými sazeči jsou mi v tomto případě k ničemu. Výrobce přece musí mít nějaké praktické poznatky z provozu a ne že nechá uživatele, aby se v tom plácal sám.
Jiří Dvořák
Díky za odpověď i panu Šimákovi. Nedalo mi to a přesvědčil jsem známého, který je zvyklý sázet na prvního máje, že to u něj zkusím znovu a tentokrát se jakž takž podařilo. Hlína byla sušší, pole jsem zase připravil sám s rotavátorem 2 dny předem, žádné drny nebyly. I tak se to ale nedalo udělat jinak než s ploutví zvednutou nadoraz nahoru. Když byla níž, pořád se před ní tvořila hromada a i když se stroj nezastavil, očka na řetězu nabírala malé hrudky hlíny zespodu a ne brambory z násypky. Hrobečky jsou pravdu jen maličké. Ale zasázel jsem a doufám, že to tedy doženu při proorávání. Majitel políčka z toho zatím moc nadšený není, snad ho nezklamu. Že je VARI malá mechanizace si uvědomuji. Proto s ní obdělávám bramborové políčko, které je příliš velké na ruční práci a příliš malé na traktor. Příčinou všech problémů je jen ta zahrnovací ploutev. Možná to s ní jde v sypké tmavé hlíně, co je vidět v instruktážním videu a na fotkách, ale u nás ne. Hlína je zde spíš jílovitá a vždycky obsahuje menší tvrdé hrudky, které rotavátor nedokáže rozbít. Ty se hromadí v neprůchodném prostředku ploutve. Mám rotavátor do těžké půdy KUK-96, mám vyorávací radlici do těžké půdy AVB-400, obojí funguje výborně. Rád bych měl také nějakou lepší zahrnovací ploutev.
Emil Vochyán
Všiml jsem si vašeho příspěvku, vlastním stejný sazeč a měl jsem stejné problémy. Zahrnovací systém jsem od základu překonstruval a nyní sazeč pracuje perfektně. V případě zájmu o radu nebo zaslání foto mě kontaktujte na email vochyan.emil@seznam.cz.
Pavel Ondrák
Můžete mi , prosím, poslat na e-mail zmíněnou úpravu pane Vochyán ?
Pavel Ondrák
Můj e -mail paul.on.drake@seznam.cz
Jiří Dvořák
Obrázek k příspěvku od VARI (12. 5. 2016, 12:28)
Se svolením pana Vochyána vkládám fotografie, které mi poslal.
Jiří Dvořák
Obrázek k příspěvku od VARI (12. 5. 2016, 12:29)
Úprava sazeče, foto 2
Jiří Dvořák
Obrázek k příspěvku od VARI (12. 5. 2016, 12:29)
Úprava sazeče, foto 3
Jiří Dvořák
Myslím, že by rozhodně bylo zajímavé, kdyby jako alternativa k ploutvi existoval držák na hrobkovací radlice SV-1.
Pavel Ondrák
Nevím, proč to nedělají s radlicemi jako je to na těchto fotkách. Sazeč je i těžší a lépe by dělal i sázecí brázdu / do větší hlouky /. Brambory by byly ve vyšších hrobech a nepomrzly by ... Navíc by stačilo i je max. 2x přihrnout. Ty ploutve jsou opravdu na nic. A dále i se to prodraží finančně. Počítejte se mnou: Sazeč brambor - cca 11 000 CZK Proorávací kola - cca 1500 CZK Nosič radliček + 2 radličky - cca 3000 CZK --------------- Celkové výdaje - cca 14. 500 CZK Nebylo by lepší udělat inovaci výrobku s radličkami místo ploutve i za cenu , že by výrobek byl i cca o 1000 CZK drazší ? Jinak s nosičem a 2 ks radliček jsem udělal hlubší brázdy na sázení, zahrnul pěkně vysokoa i přihrnul po vzejití. Soused říkal že jej to příšlo na necelé 3000 CZK a výsledek je uplně jiný. Akorát, že brambory se sází ručně, ale člověk si je jistý, že tam brabory jsou ... Mně osobně brambory při -3 stupních mrazu v dubnu pomrzly v důsledku malé hloubky při sázení a malých hrobu, díky ploutvi. Takže práce na nic...
Bronislav Malý
Při agregaci sazeče v předu je limitujícím pro výšku hrůbku převodovka - světlá výška mezi koly.
Pavel Ondrák
Pane Malý, tento problém by se dal ale jednoduše vyřešit tím, že by se sazeč brambor i s radlicemi připojoval dozadu a ne dopředu. Tak jako je to tady: https://www.youtube.com/watch?v=cqyVWVNi8xg
Bronislav Malý
To jistě, nic proti. První sazeč brambor co byl k Vari byl tažený, měl zásobník na 50kg a zahrnoval diskama. Nic neudělá v dobře nachystané zemině vyšší hrůbek jako otáčející se disk.
Pavel Ondrák
Pane Malý díval jsem se na ten sazeč s disky a divím se, že je nepoužily i u inovace místo té ploutve. Na druhou stranu si myslím, že radličky jsou univerzálnější, neboť s nima můžete i přihrnovat brambory...
Bronislav Malý
Napíšu jak to vidím já. Disky pro přední agregaci sazeče by mohli být průměrem i menší než byli na taženém předchůdci. Ovšem mohli by způsobovat nestabilitu a tedy problémy s vedením stroje při jízdě - sázení. U radliček se dá zlepšit vedení stroje návarem takové ostruhy na spodek plazu radličky, prostě plocháč "na stojato" ve směru jízdy. Samozřejmě bude třeba tomu dát bruskou nějaký "tvar", náběžná hrana apod., ale mohlo by to přispět k eliminaci nežádoucích bočních úhybům, vedlo by to sestavu a snad by i řádek mohl být snadněji rovný. Jsou to jen moje "fantaz-magorie", tak je třeba k tomu i přistoupit. Ovšem nemyslete si, že ten původní sazeč byl na 100% a nepotřeboval "ladit". problém byl gumový pás s miskami. Málo pláten v něm a tak byl moc elastický, kdy při dopnutí spolehlivě sázel a bral brambory i z plného zásobníku, ale zase nešel na koncích vypnout, pořád se unášel a padali brambory. Když se napínání povolilo, zase to prokluzovalo a nespolehlivě sázelo. Vyřešila to až záměna za kožený pás, předělat misky a toto řešení je, podle mne, už 100%.
Pavel Ondrák
Nic není dokonalé ... Pane Malý - plně souhlasím. Teprve používáním a laděním se stroj stává 100 % . ;-)
Libor Veverka
Na začátek chci podotknout, že Terra / Vari system je velmi "šikovná" malá mechanizace, která při správném nastavení a používání ušetří spoustu práce. Bohužel spotřební trend kvality je zde vidět na novém příslušenství. Ale k sazeči. Před čtyřmi lety jsem koupil sazeč brambor. Pole připravené rotavátorem, sousedi s motykami závistivě hledící. Nedovedete si představit tu jejich radost, když sazeč nesázel. On ani nemohl a tak jak je stále prodáván ani nemůže. Tak jsem dodělal úpravu s radličkami jako pan Vochyán, ale já používám na každou stranu jen polovinu hrobkovací radličky a mám možnost je výškově i do šířky nastavovat. Sazeč po této úpravě dělá velmi dobrou práci - hrobky cca 25 cm vysoké. Ještě jsem sazeč jednoduše upravil na setí kukuřice. Je ale potřeba pomocník, který kukuřici pouští do násypky z PET lahve.. Na zahrnutí se použije k sazeči dodávaná ploutev. Fotky pošlu emailem. mruk@seznam.cz
Jaromír Malich
Pane Veverko, co myslíte tím spotřebním trendem kvality? Můžete blíže specifikovat?
Libor Veverka
Pane Malichu, https://cs.wikipedia.org/wiki/Vari a hned ta poslední věta v prvním odstavci přesně vyjadřuje "spotřební trend kvality". ( Cituji: Závod v Libici nad Cidlinou v dnešní době již provádí pouze částečnou montáž z hotových celků vyrobených v Číně, firma nemá vlastní strojní výrobu.)

Dobrý den pane Veverko, Vámi citovaný odstavec na Wikipedii je příspěvek anonymního uživatele, který cíleně poškozuje značku VARI. VARI je český výrobce, který zaměstnává 75 lidí a vyrábí podstatnou část důležitých výrobků přímo v Libici nad Cidlinou. Máme vlastní lisovnu, obrobnu, svařovnu, práškovou lakovnu a montáž. Pravidelně pořádáme dealerské dny a servisní školení a tak všichni lidé, kteří spolupracují s VARI a to jak prodejci, technici tak i dodavatelé, moc dobře vědí, co se zde vyrábí a co ne. Ano, VARI má i obchodní zboží, které samo nevyrábí, ale jen pod svou značkou prodává, ale to je i v katalogu důrazně označeno jako obchodní zboží. Málokterá značka dnes  objektivně informuje svého zákazníka, kde co vyrábí. VARI ano. S pozdravem Tomáš Belinger

Jaromír Malich
Pane Veverko, omlouvám se, ale dodavatelský řetězec firmy Vari neznám a tak mi nepřísluší toto komentovat. Nicméně, wikipedia je snadno upravitelná z každého domácího PC a ne vždy mohou být udané informace zcela relevantní. Pokud si však porovnám provedení strojů, dostupných na tuzemském trhu, pak Libičtí patří k těm lepším. A to jak po stránce použitých řešení, funkčnosti, ergonomie, tak dostupnosti náhradních dílů v následujících letech. A tím se budu řídit i nadále, protože vím, že tyto fakta dělají spokojené majitele, jako jsem například já :-)
Libor Veverka
Vážený pane Malichu a pane Belingere, nemám sebemenší zájem a čas si s vámi dopisovat. A toto je moje poslední reakce, víc se nebudu vyjadřovat, protože je to jak se zdá zbytečné. Je vidět, že bedlivě sledujete diskuzi, ale k vlastní a podstatné informaci v ní uvedené se nevyjadřujete a místo toho, aby jste se nad náměty zamysleli a snažili se je použít pro vylepšení prodávaných výrobků, tak na vás zapůsobila jako červený hadr jen věta z wikipedie. Škoda. Pěkný den pánové.
Jiří Novotný
Pro informaci: další úprava je popsána na stránkách moje.vari.cz. Jedná se o diskové zahrnovače v článku pana Kopřivy, který se jmenuje Sázení brambor si užívám. Disky zjevně fungují i v přední agregaci. Odkaz na článek: http://moje.vari.cz/41274-sazeni-brambor-si-uzivam/
Aleš Tošovský
Obrázek k příspěvku od VARI (21. 4. 2018, 23:14)
Dobrý den, dnes jsem zasázel s použitím nových diskových zahrnovačů, které jsem si nechal vyrobit po vzoru pana Kopřivy. Šlo to naprosto bez problémů a výsledek je oproti původní ploutvi perfektní. Měl jsem obavy, že vysoké hrůbky mi bude rozhrabávat spodní část převodovky, ale ta jde těsně nad, ani se nedotkne. Sazeč konečně funguje. Přidávám fotografie.
Aleš Tošovský
Obrázek k příspěvku od VARI (21. 4. 2018, 23:15)
Sazeč s diskovými zahrnovači, sestava.
Aleš Tošovský
Obrázek k příspěvku od VARI (21. 4. 2018, 23:15)
Sazeč s diskovými zahrnovači, čelní pohled.
Aleš Tošovský
Obrázek k příspěvku od VARI (21. 4. 2018, 23:16)
Sazeč s diskovými zahrnovači, zadní pohled.
Aleš Tošovský
Obrázek k příspěvku od VARI (21. 4. 2018, 23:17)
Sazeč s diskovými zahrnovači, detail. Toto je nastavení, které dělá hrůbky k mé spokojenosti.
Aleš Tošovský
Obrázek k příspěvku od VARI (21. 4. 2018, 23:18)
Sazeč s diskovými zahrnovači, výsledné pole s čerstvě zasazenými bramborami.

Pro účast v diskuzi musíte být přihlášeni.

Výstavní den a předvádění Mladá Boleslav

Datum: 27. 4. 2024
Místo: Mladá Boleslav, Regnerova 1420

Více