Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Obsluha strojů

Rozchod kol u TN-01

Počet příspěvků › 16 | Poslední příspěvek › 18. 11. 2015
Milan
chcem sa spýtat či sa dá náprava na vari rozšírit alebo je to fixné. Ďakujem.

Dobrý den,

tažná náprava Vari má dva rozchody kol, 480mm nebo 610mm. Další rozšíření nápravy nedoporučujeme.

S pozdravem Pavel Beneš

Ľubomír Palko
Dobrý den Písete že ťažná náprava má dva rozchody na orbu odporúčate 610 aký rozchod odporúčate pri jazde s prívesom a pri ďalších pripojovacích zariadeníach brány atd.

Dobrý den,

při jízdě malotraktoru VARI s návěsem doporučujeme rozchod kol tažné nápravy TN-01 na 610 mm. Při rozchodu kol na 480 mm se malotraktor při vyšší rychlosti v zatáčkách může chovat nestabilně.

Hezký den Lukáš Svoboda

Ľubomír Palko
Dobrý deň Ďakujem za rýchlu odpoveď momentálne sa s Vašim strojom učim pracovať som zatial velmi prekvapený čo mašinka dokáže.
Miloslav Vaněk
Dobrý den je pro orání dostačující rozchod kol 480mm? Nebo doporučujete větší rozpěrku na cca 610mm? Děkuji za odppověď.

Dobrý den,

v žádném případě nedoporučujeme orat s nápravou o rozchodu 480 mm. Stroj by byl nebezpečně nakloněný při jízdě jedním kolem v brázdě. Orbu prosím provádějte s rozchodem kol 610 mm.

Hezký den Lukáš Svoboda

Martin Rybička
dobry den, potřeboval bych se zeptat jestli by dalo sehnat rozšíření kol na vari ponny 2A. Děkuji

Dobrý den,

tažná náprava u systému PONY IIA má označení TN-04. U této nápravy jsou 2 možnosti nastavení šíře rozchodu kol. Při použití jedné poloosy z každé strany převodovky je rozchod kol 407mm, při použití dvou poloos z každé strany převodovky je rozchod 570mm. 

Hezký den Lukáš Svoboda 

Lukáš Láník
Dobrý den, chtěl bych se zeptat pro jaké práce s VARI Terra se doporučuje rozchod kol tažné nápravy TN-01 na 480mm? Děkuji Vám za odpověď. L. Láník

Dobrý den.

Rozchod kol tažné nápravy TN-01 480 mm se používá případně při plečkování zeleniny. Při používání rozchodu 610 by jsme zeleninu při plečkování ujížděli. Jak jste si určitě přečetl v dotazech a odpovědích, tak na ostatní práce (orba, sázení a vyorávání brambor, jízda po silnici atd.) se používá rozchod kol 610 mm.

S pozdravem  František Šimák

Jaromír Malich
Jestli mohu doplnit - například u nás se dříve používal rozchod nápravy 480 mm pro vyorávání a hrobkování brambor, na jaře se sázelo pomocí orebního pluhu APH-352 vždy tak, že dva řádky se pouze zaklopily a třetí se sázel. Orba a vláčení se prováděla na rozchodu 610 mm. Vzhledem k tomu, jak je výměna prvků(tažná náprava za kypřič a obráceně) jednoduchá, vůbec bych nápravu o rozchodu 480 mm nepoužíval. Zkoušel jsem na 480 mm orbu a je to prakticky nemožné, neboť nelze správně udělat nastavení orebního pluhu přes nastavovací těleso NT-3. Naopak u nápravy s rozchodem 610 mm(širší poloosy u klasického VARI původního provedení s osovým čepem a standartně dodávané nápravě u Globalu) v prvních dvou řádcích nastavíte sklon a záběr odrhnovacích desek a práce jde opravdu od ruky.
bikiper
V tom případě, měly být poloosy v celku a osový čep v základní výbavě, jen na rozchod 610mm. Pro zelináře (ještě jsem nikde takového neviděl) se mělo vybavení pro rozchod 480mm dodávat na přání. 480tku jsem za cca 20 let, ještě nepoužil, ale musím dávat bacha, abych měl delší poloosu u převodovky. Zbytečně navýšená cena a čím více takto spojovaných dílů, tím více pruch.
Ondřej Vrzal
Pokud dobře vím již nějaký rok se dodávají pouze dlouhé poloosy a i osový čep. U Globalu je již rozchod pouze 610mm. Hezký den Ondřej Vrzal
Bronislav Malý
Kdo kupoval Vari třeba v devadesátkách, dostal v základu čtyři poloosy, tedy pár na 610 mm a pár na 480 mm rozchodu a k nim dva svorníky na příslušné míry. . Byla to běžná věc stejně jako plně osazená kola závažím, tedy vnitřní i vnější.
Jaromír Malich
Ano, to je pravda. Ty dvojice poloos se dvěma osovými čepy se dodávaly od začátku výroby DSK-317. Druhou, novější verzí pak byly šestihranné osy na rozchod 480 mm, ke kterým se v případě nutnosti rozšíření rozchodu dodávaly i malé šestihranné osičky, kterými jste mohli rozšířit rozchod na 610 mm. Tyto díly mají číslo 106030 a 106031. Poloosy na rozchod 610 mm z jednoho kusu jsou pak v katalogu náhradních dílů pod číslem 155001. Polemizovat však o tom, že čím víc dílů tam, je, tím víc poruch, je trochu myslím nesmyslné. Sami jste se určitě přesvědčili, jaký je stroj pomocník - určitě i zmíním to, porovnejte si s konkurencí technické a konstrukční provedení, materiály a celkovou použitelnost. Myslím, že nikdo do dnešního dne nedokázal vyvinout lepší stroj, protože Global šel ještě o krok dál. Na celou řadu adaptérů nepotřebujete vůbec při přestavbách žádné nářadí (pouze při změně tažné nápravy za rotavátor, kdy je třeba sejmout spodní závěs) a stroj se Vám pohodlně vejde i do auta.

Pro účast v diskuzi musíte být přihlášeni.