Pro porcování dřeva se dříve využívaly stolní kotoučové pily, tzv. cirkulárky. Byly velice oblíbené, ale velmi nebezpečné. Nástupcem jsou považovány kolébkové pily. O bezpečné řezání se stará konstrukce kolébky a pohyblivý kryt, který zakrývá pilový kotouč po celou dobu řezu. Kolébka je vybavena speciálními prolisy proti protočení polena. Pohyb dřeva do pily probíhá pomocí kolébky, ne tedy tlačením po stole jako u staré cirkulárky.
U VARI si můžete vybrat ze dvou modelů kotoučových (kolébkových) pil. Buď KP-500 s jednofázovým elektromotorem a výkonu 2800 W a s řezným kotoučem o průměru 505 mm, nebo KP-700 s třífázovým elektromotorem o výkonu 5000 W a s řezným kotoučem o průměru 700 mm. Obě pily se vyznačují robustní konstrukcí, vidiovým řezným kotoučem a ovládáním dle nejnovějších bezpečnostních norem EU. Práce s kotoučovými pilami VARI je velice snadná, bezpečná, efektivní a bez námahy.
Další zpracování dřeva je štípáním. Rozsekávání špalků chatrnou sekerkou, která neustále sjíždí z topůrka, možná velice dobře znáte. Určitě se ale vyplatí pořízení kvalitní sekerky pro štípání dřeva. Ty mají přesně takový tvar, aby při zaseknutí lehce poleno rozpůlily a nezůstaly v něm sevřené. Rozhodující je i správný ergonomický tvar topůrka, které se pohodlně drží. Vyrábí se z lehkého a velice odolného plastu a má dokonale zalisovaný sekací klín a tím je uvolnění zcela nemožné. Někdo ale možná namítne, že i když je s takovou sekerkou práce bezpečná a bez nepříjemných puchýřů, přece jen po delším štípání bolí ruce.
Řešení je i pro takového pohodlného maximalistu!
Neocenitelnou službu vykonají elektro-hydraulické štípačky dřeva, které si již našly velkou oblibu v celé západní Evropě. Vyrábí se v provedení horizontálním nebo vertikálním, skládají se z robustního rámu, elektromotoru, čerpadla, pístu, štípacího klínu a ovládacích prvků pro maximální bezpečnost provozu.
Horizontální štípačky jsou velmi skladné a kompaktní. Váží kolem 50 kg a hodí se k dělení menších kusů palivového dřeva do průměru 25 cm a délky půl metru. Existuje celá řada modelů. V této kategorii je praktické použití motorů s napětím 230 V a výkonem okolo 1500 W. Jsou to ale pořádní pracanti, dokáží vyvinout tlačnou sílu až 5 tun. Jednu takovou štípačku můžete pořídit i u VARI. Její označení je VARI 5 TON SUPER FORCE.
Vertikální štípačky jsou již větší stroje s mnohem větším výkonem potřebným pro štípání opravdu velkých polen, do kterých se již sekerou nelze prakticky pustit. Vertikální štípačky dřeva se díky nové vyhlášce EU o bezpečnosti práce dělí na dvě skupiny. Na štípačky, které mají pístnici umístěnou v těle, a na štípačky, které mají pístnici umístěnou nad tělem štípačky. První skupina musí mít pracovní desku pro štípání pevně uloženou bez možnosti přestavění, čímž lze štípat polena o maximální délce 55 cm. Do této skupiny patří štípačky VARI 8 TON SUPER FORCE, k pohonu je zde použitý silný buď jednofázový, nebo třífázový motor o výkonu 3000 W.
Druhá skupina štípaček pak má pracovní desku u země a lze s nimi štípat polena i delší než jeden metr. Pro domácí, ale i menší farmářské a komerční použití (např. penziony) doporučujeme VARI 11 TON SUPER FORCE na 230V nebo 400 V nebo VARI 14 TON SUPER FORCE.
Pro nejnáročnější použití převyšující běžné domácí potřeby doporučujeme VARI 18 TON SUPER FORCE nebo VARI 22 TON SUPER FORCE, která má navíc tříbodový závěs pro snadný převoz traktorem na místo štípání.
Od roku 2020 máme v sortimentu štípačku VARI 16 TON GAS FORCE s čtyřtaktním spalovacím motorem o zdvihovém objemu 196 cm3. Tato štípačka je vhodná všude tam, kde není přístup k elektrické energii. Všechny tyto štípačky, které spadají do druhé skupiny, mají dvourychlostní štípací klíny a nízkou základnu, díky které nemusíte polena zvedat, stačí je "nakulit". Velmi těžké poleno navíc stačí položit na boční rameno spojené s pístem štípačky, které vám pomůže poleno postavit. Pokud na klín přiděláte štípací kříž, můžete štípat špalky přímo na čtyři kusy. Hmotnost těchto strojů bývá přes 100 kg, proto jsou vybaveny praktickými kolečky, která zajišťují lehkou manipulaci.
K rychlému zpracování dřeva ve velkém objemu slouží automatická štípací linka VARIMATIC 300, kdy dochází ke zpracování polen pilou a štípačem v jednom průchodu. Zpracuje 5 - 8 m³ dřeva za hodinu se štípacím tlakem 7 tun. Je vhodná pro přípravu palivového dřeva pro jeho další prodej. Pohon obstarává třífázový elektromotor 400 V o výkonu 4000 W (pila) a 5000 W (štípačka). Snadný transport je zajištěn pomocí závěsného zařízení po pozemku.
Na závěr ještě jedno varování.
Řada kutilů se ve snaze ušetřit pouští do amatérské výroby jmenovaných strojů. Takový stroj, pokud je vyrobený bez hlubších znalostí a s opomenutím bezpečnostních prvků, se může stát časovanou bombou, která dokáže velice vážně poranit s trvalými následky. V takovém případě je finanční úspora směšnou prioritou.