Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyVARI powered by EGOVARI powered by EGOReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Květnatá louka – pastva nejen pro oči a ducha

Květnatá louka – pastva nejen pro oči a ducha 27. 4. 2022

Květnatá louka je radost pro naše oči  a srdce díky své rozmanitosti, pro hmyz všech druhů a velikostí, drobné živočichy a půdní organismy.

Dnes je k dispozici několik desítek směsí. Samotný název napovídá, jaké mají využití. Je to například Suchá stráňka, Chalupářská louka, Rozkvetlý chodníček, Motýlí louka, Luční květy na obohacení porostů, Louka starých časů, Modrá louka, Bílá louka, Červená louka, Kopretinová louka a řada dalších. Vyplatí se proto pečlivě vybírat, do jakých podmínek budeme louku zakládat. Mohou být malým záhonkem lučních květů, nebo mohou pokrývat větší část  zahrady v přírodním stylu. Velice efektní jsou náhodně umístěné ostrůvky s vysokou trávou v upraveném okolí, kdy právě tzv. Květnatá louka vypadá jako záměr tvůrce.

Jak založit květnatou louku?

Louku zakládáme do čisté půdy, semena přírodních lučních rostlin nelze přisévat do založeného trávníku. Půdu pro výsev louky připravíme podobně jako pro trávník. Půdu nejdřív zryjeme. Podle velikosti louky použijeme buď manuální rýč, nebo si pomůžeme mechanizací od VARI – tedy využijeme malotraktor VARI Global s jednostranným nebo oboustranným pluhem. Poté přijde na řadu rotavátor, který svými kypřicími noži (dle typu půdy buď kopinatými nebo rovnými) rozmění půdu, která je připravena k setí. Na trhu je výběr z mnoha osiv, pomoci s výběrem vám mohou například Semena Vaněk, sídlící v Praze 7, Bubenské nábřeží 9. Tým této firmy určitě znáte z TV. Odborníky na zahradu Lídu Duškovou a Honzu Kopřivu můžete sledovat v hobby magazínu Polopatě, mají svou Zahrádkářskou poradnu a dokáží vysvětlit problematiku nejen týkající se květnatých luk. Pokud nemáte sypač, promíchejte osivo s pískem nebo zeminou, lépe tak docílíte rovnoměrného výsevu. Aby osivo neodvál vítr, osetou půdu dle velikosti pozemku přejeďte válcem, který je také příslušenstvím malotraktoru VARI Global nebo mírně přitlačte pomocí dřevěného prkna. Poté zalijte půdu pomocí kropítka, aby nevznikaly kaluže a pravidelně zavlažujte. Louka nepotřebuje hnojit. Nejvhodnější pro výsev je jaro nebo pozdní podzim. Víte, že dokonce existují speciálně připravené travní směsi pro tento účel?

Jak sekat nově založenou louku?

První rok rostou hlavně kořínky rostlin – sekáme při výšce porostu asi 20 cm, aby se nezadusily klíčící rostlinky. Může se stát, že vyroste i plevel, ale není se čeho bát, stačí ho posekat v době květu a z porostu odstranit. V tomto případě bude asi nejvhodnější použít travní sekačku nebo traktor se sběrem cca 5 cm nad zemí.  Pravidelným sečením pak plevele z louky úplně vymizí. Druhý rok po výsevu již louka kvete – sekáme 2 – 3 krát ročně pro zahuštění porostu (1.seč na konci květu kopretin), v dalších letech sekáme 1 – 3 krát ročně.

Čím sekat louku?

Pokud chcete zároveň usušit seno, nejvhodnější je bubnová sekačka. Sečení by se mělo provádět minimálně 5 cm nad povrchem půdy, což bubnové sekačky od VARI splňují. Nízká seč by rostliny poškodila. Můžete si vybrat jednoúčelovou nebo multifunkční, která má výhodu v tom, že s jedním strojem pomocí výměny adaptérů z bubnové sekačky na obraceč sena zvládnete obě práce. Pokud vlastníte Vari systém, najdete i zde adaptéry na sečení a sušení. Před sečením nezapomeňte projít louku, zda se v ní neschovávají mláďata ptáků či zvířat, která sami neutečou. Pokud najdete, je třeba se tomuto místu vyhnout a nesekat. V chudších půdách a u mladého porostu s malým objemem hmoty můžete použít i mulčovač. Pokud máte rádi pestrost, můžete si louku rozdělit na několik částí a můžete ji sekat postupně. Je to vhodné pro hmyz a malé živočichy a vy se můžete déle kochat pohledem na rozkvetlé květiny a sledovat různý vývoj těchto částí.

Neudržovaná louka bude více kvést?

Kdo si myslel, že když nechá celou louku bez sečení, vše bude každý rok krásně růst, ten se velmi mýlil. Tato louka se postupem času začne pomalu přeměňovat v džungli plnou kopřiv, postupně pak náletových křoví, zaniknou krásné květy a zmizí i naši hmyzí a ptačí společníci. Z džungle louku udělat zpět sice jde pravidelným sečením, ale je to je cesta ke změně během na dlouhou trať.  Bude trvat roky, než začne louka zase kvést a obnoví se zde život. Květnatá louka vyžaduje údržbu a o to víc pak pozorovatele těší svojí barevnou pestrostí a rozmanitostí druhů v průběhu celé sezony.

BLOG MOJE VARI
další rady od uživatelů VARI Více