Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Mulčování - nejlevnější údržba travnatých ploch

Mulčování - nejlevnější údržba travnatých ploch 21. 6. 2019

Mulčování je stále oblíbenější způsob údržby nepravidelně sečených travních ploch. Jde o ekologickou likvidaci trávy a plevele.

 

 

 

Co je mulčováníMulč

Mulčování je stále oblíbenější způsob údržby nepravidelně sečených travních ploch. Jde o ekologickou likvidaci trávy a plevele. Princip spočívá v tom, že při správném systému sečení speciálně tvarovaný nůž rozemele travní porost na drobné kousky, které zůstanou ležet na pozemku a tím odpadá starost kam s travním odpadem a nemusíte se dřít s posečenou trávou.

 

 

Co mulčovat

Mulčovat můžete v podstatě veškeré udržované travní plochy, přerostlou trávu, plevel, nálety a ostatní biologický odpad (likvidace bramborových natí, chmelového odpadu atd.), sady, plochy kolem silnic, příkopy, mulčovače jsou vhodné také pro komunální služby.

Proč mulčovat

Jak je již výše uvedeno, mulčování je ekologická likvidace trávy a plevelů. A ekologie v současné moderní době stále více vstupuje do běžného života a bude nás a naše životy ovlivňovat stále hlouběji. Pálení tohoto odpadu je přísně zakázáno a odvoz na skládky zabírá spoustu času a stojí peníze. Při mulčovaní neudržovaných ploch, kde roste plevel, nálety a podobný odpad, dochází při pravidelném a správném systému mulčování již během krátké doby k rekultivaci pozemku. Mulčovač je zkonstruován tak, aby případné drobné nerovnosti na Vašem pozemku vyrovnal. Drobné kousky mulčované trávy, které necháte ležet na pozemku zetlí a působí jako hnojivo pro obnovení nebo zlepšení kvality porostu a drží vláhu po určitou dobu. Na pravidelně udržované travní plochy je hezký pohled a jsou součástí krajinotvorby.

Kdy mulčovat

Ideální je mulčovat zhruba třikrát až čtyřikrát za rok, aby se dosáhlo kvalitního porostu a tráva nepřerůstala. Při správné péči o travní plochy je ideální mulčovat na začátku vegetačního období, čerstvě rostlá mulčovaná tráva slouží jako hnojivo pro růst další vegetace. Druhým ideálním obdobím pro mulčování je konec vegetačního období. Třetí seč pak provádět dle výšky trávy.

Jak mulčovatFaze mulčování

Při mulčování je nutné nejprve posoudit travní porost. Nejčastěji se doporučují dva způsoby mulčování.

Pokud máte travní porost do 30 cm vzrůstu, je možné pozemek posekat jednou, ale přizpůsobit pojezd a výšku sečení kvalitě trávy. Zavadlou a řídkou trávu můžete mulčovat na nejnižší rychlost pojezdu, na plný výkon stroje a na plný záběr sekání. Pokud je tráva šťavnatá a hustá a velmi vlhká, mulčujte s vyšším nastavením výšky sečení, na pomalejší rychlost a na částečný záběr stroje. Předejdete tak zahlcení stroje travní hmotou, snížení otáček a celkově špatné kvalitě sečení.

Pokud máte travní porost vyšší, hustý a trávu čerstvou, proveďte sekání porostu nadvakrát. Poprvé s nastavením vyšší výšky sečení a na pomalejší rychlost pojezdu, u velmi husté a čerstvé trávy i na menší šíři záběru stroje. Druhé sečení „načisto“ již může být na nízké nastavení výšky sečení a plnou šíří záběru stroje, muže být prováděno i po několika dnech, aby mulč trochu proschl. Při druhém sečení sekejte pozemek v jiném směru než jste sekali poprvé. Takový způsob sečení velmi husté trávy Vám přinese kvalitně upravený pozemek, který budete moci příště sekat již jen jednou.

Správné mulčování velmi závisí na zhodnocení kvality travního porostu a správné volbě způsobu sečení tj. poměru rychlosti pojezdu a výšky nastavení sečení.

Pravidelná údržba travnatých ploch likviduje plevely, ale také ruzné pylové alergeny. Ve vysoké zaplevelené trávě je také zvýšený výskyt obtížného hmyzu, i toto jsou důvody proč používat mulčování vysoké trávy, protože je to i nejlevnější způsob bezodpadové udržby travnatých a lučních ploch.

Nastavení

BLOG MOJE VARI
další rady od uživatelů VARI Více