Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyVARI powered by EGOVARI powered by EGOReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Obnovení lesa po kůrovci

Obnovení lesa po kůrovci 20. 7. 2019

Obrovským problémem lesního hospodářství  je přemnožení lýkožrouta smrkového, kterému se lidově říká KŮROVEC.

Lýkožrout smrkový je tmavě hnědý až téměř černý, lesklý brouk, cca 4,5 mm dlouhý, s odstálými zlatavými chloupky, s useknutou zádí krovek, s typicky uspořádanými zoubky, který se živí lýkem stromů. Je tzv. sekundárním škůdcem. Přednostně napadá čerstvě odumřelé stromy (polomové dříví, dříví z těžeb), stromy silně stresované suchem nebo z jiných příčin odumírající stromy. Při přemnožení, kdy nenalézá dostatek vhodného materiálu pro další množení, pak napadá i stromy zdravé. Jelikož je smrkové dřevo měkké a plné mízy, napadá výhradně smrky.


Gradace kůrovce začala v roce 2003 a trvá dodnes. Začátek byl způsoben suchem a orkány, kdy vznikly velké plochy polomů. V roce 2015 kalamita znovu nebývale propukla z důvodu nadprůměrného sucha a objem kůrovcového dříví narůstá do závratných výšin. Současný stav je právem nazýván apokalypsou.


Co učinit, aby stav českých lesů předešel opakování výskytu nezdravých lesů? Měli bychom založit zcela jiný les, než jaký doposud známe. Ke kůrovcové kalamitě totiž vedlo dlouhodobé plošné obhospodařování lesů se smrkem. Zásadním opatřením je tedy změna způsobu obhospodařování a dřevinná skladba českých lesů příklonem k listnatým lesům, popř. smíšeným porostům s odolnými jehličnany, kterými je např. modřín.
Takové lesy již postupně vznikají. Po vykácení smrkového porostu dochází k vysázení nových stromků, např. javorů, dubů či buků. Mladé stromky jsou samozřejmě nízké, rostou pomalu a mezi nimi bují tráva. Tu je potřeba pravidelně sekat, aby mohli nové stromy dobře prospívat. Proto by měly být po vykáceném lese vyfrézovány pařezy a odstraněno co největší množství zbylých větví, aby bylo likvidování trávy jednoduché, bezpečné, a abyste si svůj stroj na sekání nezničili. Také je důležité stromy sázet v pravidelných řádcích kvůli průjezdnosti.


Tím jsme se dostali k otázce, jak a čím trávu v nově zasázeném lese udržovat. Určitě je nesmysl používat travní sekačku či traktůrek se sběrným košem. Pravidelné časté sekání se sběrem je v lese naprosto zbytečné. Jedná se o užitkovou plochu, proto budeme trávu sekat vysokou. Určitě nebudeme v lese sekat plošně křovinořezem, ten by nás utahal. Křovinořez je vhodné použít na dosekání trávy těsně u stromků. Na vysokou trávu je dobrá bubnová sekačka, kterou však do lesa nedoporučujeme. Disk bubnové sekačky by „trpěl“ kvůli zbytkům větví, navíc by mohlo dojít k useknutí stromků. A posekanou trávu by bylo potřeba shrabat, aby nezůstala ležet.

Ideálním strojem pro údržbu trávy v nově vznikajícím lese je mulčovač, který vysokou trávu rozmělní na kousíčky a zapraví ji zpět do země. V novém lese by se měla tráva mulčovat v průměru třikrát do roka. První seč by měla proběhnout cca v květnu, druhá na přelomu srpna a září a třetí v listopadu, aby tráva nebyla na zimu vysoká. Samozřejmě je čas seče přizpůsobit počasí a poloze pozemku, zda se nachází na sušším či vlhčím místě. Může se stát, že někde bude stačit posekat dvakrát, jinde zase čtyřikrát. Při sekání je potřeba, aby nebyla tráva vyšší než stromky, aby byly vidět a nedošlo k jejich zničení. Dále pak je důležité, aby tráva byla dobře rozmělněná, a aby zbylé travní hmoty nebylo příliš mnoho a nevznikaly obrovské chuchvalce trávního zbytku. Správný travní zbytek bude působit jako hnojivo pro stromky. Pokud z nějakého důvodu bude sečená tráva vyšší než 60 cm, doporučujeme pozemek posekat za cca tři dny znovu a křížem, čímž dojde k dokonalému rozdrcení travní hmoty.


Ve výrobním programu VARI je několik modelů mulčovačů/vyžínačů křovin. Vyžínače křovin F-550 HURRICANE (jednoúčelový) nebo F-550Z HURRICANE (jednoúčelový), F-580 HURRICANE MAX (multifunkční) a AF-550 (k pohonným jednotkám) jsou určené pro sekání ploch do 15 000 m2, kdy je nutné, aby byl pozemek čistý bez pevných překážek. Občasné drobné nálety do průměru jednoho centimetru nevadí, těžko se však podaří pozemek po vykácení dokonale vyčistit. Multifunkční nosič RAPTOR Hydro s mulčovacím nástavcem je vyšší řada stroje na větší plochy, i pro něj je ale lepší, aby nový les nebyl zavětvený.


Pro údržbu trávy v lese je tak nejlepší použít mulčovač F-700 HYDRO, což je profesionální stroj robustní konstrukce, který je stavěný na velké plochy. Pracovní prostor mulčovače o šíři záběru 70 cm je ze silného ocelového plechu, žací nůž GATOR od amerického výrobce OREGON je z kalené oceli. Tato kombinace je velmi odolná proti nárazům např. větví, které po vykáceném lese zbydou. Mulčovač F-700 Hydro Hurricane je osazen profesionálním motorem HONDA GXV 390 o výkonu 13 HP, díky čemuž není problém likvidovat trávu vysokou i přes jeden metr vysokou. To však není ideál mulčování, ale i takové situace mohou v praxi nastat. Měli jsme tu čest jeden takový nový les navštívit. Majitel nechce umožnit více než jednu seč ročně, proto zde musel nastoupit právě mulčovač F-700 Hydro Hurricane. Tráva vysoká po prsa i výš, pozemek o velikosti dva hektary z části na rovině, z části svažitý, na každém kroku větve a i přes vyfrézování sem tam nějaký pařez. Někde roste čistá tráva, na jiném místě pak bodláčí a kopřivy, vše doprovázeno nálety. Pro F-700 Hydro a jeho robustní konstrukci žádný problém. Hydrostatická převodovka TUFF TORQ K-46 ED umožňuje během sekání plynulou změnu rychlosti, její automatickou uzávěrku pak oceníte při jízdě do svahu či v podmáčeném terénu. Při jízdě z mírného kopce dokáže převodovka brzdit, z prudšího kopce pak oceníte brzdu kol na řídítkách. Diferenciál v převodovce pak zajistí snadné otáčení. Zde se to velmi hodí. Stromky jsou vysázeny tak, že je potřeba projet řádek, na konci se otočit a jet zpět. Též se obsluha snadno otočí okolo stromku. A teď si vemte, že byste měli k údržbě takových nových lesů několik o celkové výměře deseti hektarů či více. Právě pro vás by byl mulčovač F-700 Hydro Hurricane naprosto ideální pomocník.

Kůrovcová kalamita je opravdu velkým problémem ve všech oblastech republiky. Bohužel to vypadá, že kolonie kůrovců nelze zastavit a budou i nadále ničit smrkové lesy. Doufejme, že po jejich vykácení dojde k obnově lesů výše zmíněným způsobem, čili založením lesů listnatých, příp. smíšených. A každému majiteli, provozovateli, obhospodařiteli či správci takového nového lesa doporučujeme pořídit mulčovač F-700 Hydro Hurricane, aby mu údržba lesa dělala radost a les mu dobře prospíval.

BLOG MOJE VARI
další rady od uživatelů VARI Více