Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARIRotavátoryRotavátoryTlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduŠtěpkovače, drtičeŠtěpkovače, drtičeZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaReklamní předmětyReklamní předmětyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobků
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Podzim - čas pro výsadbu cibulovin, růží, ovocných stromů nebo živých plotů

Podzim - čas pro výsadbu cibulovin, růží, ovocných stromů nebo živých plotů 1. 10. 2019

Jarní cibuloviny se vysazují od srpna do konce listopadu. Patří sem například tulipány, narcisy, bledule, sněženky, krokusy a další druhy.

Půdu na sázení bychom měli nejdříve vyčistit od vytrvalých plevelů jako je pýr plazivý, pcháč rolní, rdesno obojživelné a celá řada dalších. Pozor, abychom nevhodným zásahem kořeny plevelů  nerozsekali na drobné kousíčky, tím by se nám mohutně namnožil.


Na větším pozemku se vyplatí půdu nejprve prokypřit radličkovým kypřičem z VARI systému. Tím dojde k uvolnění kořenů z půdy a jejich částečnému vytažení na povrch. Pomocí hřebových bran pak plevele snadno vyvláčíme na okraj pozemku. Na malých záhoncích pak použijete hrábě. Sázet cibuloviny do půdy, která je jako beton, je o ruce. Proto můžete použít rotavátor, kterým půdu krásně prokypříte. Rotavátorem můžete do půdy vpravit písek a současně i síran draselný. Jednoúčelové rotavátory VARI pořídíte již od 8 990 Kč, kypřicí nože k VARI systému již od 2 990 Kč, záleží na rozloze pozemku, který obhospodařujete. Rotavátory nejsou jen pomocníci na podzim, ale převážně na jaře, kdy připravujete půdu pro setí a sázení okrasných rostlin a plodin.

Na podzim se vyplatí nezapomenout na česnek. Listopad je ten správný čas na sázení česneku ozimného, neboť zem je již poměrně studená a nehrozí takové riziko houbových chorob.


Než dojde k samotného sázení česneku, je potřeba připravit si políčko nebo záhon. K tomu Vám pomůže VARI. Celou plochu je potřeba řádně prokypřit. K tomu nám slouží rotační plečka RP-T2. Do takto upraveného záhonu sázíte sadbový namořený česnek cca 8 cm hluboko a 10 cm od sebe špičkou nahoru. Koho zajímá více problematika sázení česneku, nechť se podívá na video Pěstitelské poradny Lídy Duškové a Honzy Kopřivy, kde předvádí celý postup.


Začátek podzimu je ideálním časem pro výsadbu prostokořenných růží. Nejméně měsíc před sázením připravíme půdu: důkladně ji zkypříme, přidáme organický materiál a necháme ji sednout nebo půdu připravenou k sázení mírně zválcovat a tím zhutnit.

Ovocné stromy je možné sázet i na jaře podobně jako keře, pokud však máte možnost zasadit stromy na podzim, určitě toho využijte. Stromy vysazené na podzim se obvykle lépe ujímají.


Pro stálezelené listnaté rostliny na živý plot stejně jako pro jehličnaté dřeviny je k výsadbě nejlepší pozdní léto, pro opadavé rostliny je ideální čas k výsadbě v říjnu nebo v listopadu.