Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyVARI powered by EGOVARI powered by EGOReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

PODZIMNÍ TRÁVNÍK A PÉČE O NĚJ

PODZIMNÍ TRÁVNÍK A PÉČE O NĚJ 14. 10. 2019

Trávník, který nám dělal po celé léto radost, se pomalu ukládá k zimnímu spánku. Před zimou vyžaduje ještě posekat, ale nejpozději do poloviny října! Je nutné, aby do příchodu silnějších mrazů stačil ještě nepatrně obrůst.

 

 

D17A8635Tím však péče rozhodně nekončí. Přichází ještě podzimní vertikutace. Možná, že se nyní divíte, vertikutovat a na podzim? Přitom podzimní provzdušnění a proříznutí travního drnu je možná ještě důležitější než jarní. Provzdušněním umožníme rychlé vsakování vody do půdy, odstraníme zbytky organické hmoty, která by na trávníku zahnívala a předcházíme tak výskytu plísni sněžné v jarních měsících.

 

 

Plíseň sněžnáPlíseň sněžná (Fusarium nivale, Griphosphaeria nivalis) se zprvu projevuje drobnými, 4 – 6 cm velkými skvrnami, které se později rozšiřují ve vodnaté skvrny s bílým nebo lehce narůžovělým myceliem. Výskyt choroby však není vázán na výskyt sněhu ani mrazu. Teplotní optimum pro rozvoj choroby je 0-8 0C. Napadá všechny druhy trav, k nejnáchylnějším patří lipnice roční, k nejodolnějším pak bojínek luční a cibulkatý. Odrůdy jílku vytrvalého patří k náchylným. Jde o nejvýznamnější chorobu trávníků v našich podmínkách. Tvorbě napomáhá střídání teplot, dlouhotrvající vlhkost, špatné vysychání vrchní vrstvy půdy, sníh na nezamrzlém půdním povrchu, neodklizená organická hmota, extenzivně sekaný trávník, vysoká hodnota pH a nedostatečná výživa.

Víte, že?

Kvalitní podzimní vertikutace ušetří naši kapsu za přípravky na ochranu proti této houbové chorobě. Ale pozor, nepleťme si vertikutaci s vyčesáváním!

 

Provzdušňovač/prořezávač PP-60

Někdy jsou nabízeny levné vyčesávače, často pochybného původu, jako vertikutátory. Vertikutátor má ocelové robustní pevné nože, které prořezávají travní drn cca do hloubky 0,5 cm. Naopak vyčesávače jsou osazeny pružnými dráty, které zajistí vyčesání travní plstě, především u mulčovaných porostů. Vyčesávač používáme během léta několikrát podle potřeby, provzdušňovač neboli vertikutátor pak hlavně na podzim a na jaře.

 

Pro kvalitní přezimování a maximální omezení plísní se vyplatí ještě trávník přihnojit. Přihnojení provádíme bezprostředně po vertikutaci speciálními podzimními hnojivy. Hnojiva s označením “podzimní” mají minimální obsah dusíku (N), který napomáhá rychlému a vydatnému růstu, což je na konci vegetace již nežádoucí. Naopak je u těchto hnojiv zvýšený obsah fosforu (P) a hlavně draslíku (K). Právě draslík napomáhá rychlému a kvalitnímu vyzrávání trav, tím lepšímu přezimování a odolávání plísni sněžné. Podzimní hnojiva se vyrábějí jako krystalická vodorozpustná, předurčená pro aplikaci zálivkou, což ocení vlastníci malých travnatých ploch. Pro plochy větší je pak vhodnější hnojivo granulované, které se aplikuje rozmetáním. Pozor ale na ruční rozhoz, v důsledku nerovnoměrného rozptýlení zde mohou vznikat nežádoucí pásy různých odstínů zelené barvy trav. Tomu lehce předejdeme použitím jednoduchého ručního rozmetadla, které hnojivo rozhodí po trávníku zcela pravidelně. Tak a nyní můžeme náš trávník na několik měsíců opustit, neboť jsme mu dopřáli potřebnou podzimní péči.

 

BLOG MOJE VARI
další rady od uživatelů VARI Více