Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Rotační plečka RP-T2 lze použít i při obnově a založení trávníku

Rotační plečka RP-T2 lze použít i při obnově a založení trávníku 14. 7. 2020

Také se Vám stalo, že v trávníku vznikla holá místa nebo jste si spletli travní semeno a zaseli jste nevhodnou trávu? Co teď s tím, když se jedná o malou či střední plochu?

Zde je vhodné použít rotační plečku RP-T2, která prokypří půdu do 8 cm. Tato hloubka bohatě stačí, abyste rozsekali nevhodný drn nebo prokypřili holá místa. Dle rozlohy drny vytáhnete buď hráběmi, nebo na větší plochy majitelé VARI systému použijí brány. Na takto připravenou půdu rovnoměrně rozhodíte travní semeno a poté uválcujete, buď ručním válcem, nebo na rozlehlejší místa využijete zase VARI systém s připojeným válcem VT-1000. Pak už jen dle počasí zavlažovat a čekat, až nová tráva vyroste.  Je to snadné. Rozrušení trávníku pomocí rotační plečky RP-T2/S doporučujeme dělat po dešti, popř. trávník před prací zalít. Do tvrdé půdy v období sucha se plečka nedostane. Nesmí však být půda bahnitá, aby se hlína nenabalovala na kypřicí nože.

Proč nepoužít rotavátor? Na větší plochy je to možné, avšak rotavátor použijeme spíše, když chceme z trávníku udělat záhonek a potřebujeme se dostat hlouběji. Rotavátor kypří až do hloubky cca 20 cm, což v tomto případě není potřeba.

Na co ještě můžete využít rotační plečku? Například na zkypření malých záhonků či skleníků a foliovníků, kam se klasickým rotavátorem nedostanete, neboť rotační plečku si můžete nastavit až na 4 pracovní šíře záběru okopávacího ústrojí 12, 18, 28 a 34 cm. Tyto záběry umožnují pokrýt velmi širokou škálu plodin od brambor a drobné kořenové zeleniny až po kultivaci u hlav vinné révy nebo lesní školky. Také se tím udržuje bezplevelný pás pod ovocnými stromy tzv. černý úhor. Ti, kteří mají větší počet ovocných dřevin v zahradě, má nakypřená půda v těchto místech zcela zásadní význam. Nejen, že v horkém létě brání odparu vláhy od kořenů, ale prostřednictvím kypření mohu bezproblémově přihnojit všechny stromy a keře, které nám každý rok poskytují třešně, višně, jablka, hrušky, rybíz a mnoho dalšího.

Další využití je v pořízení Setu pro přestavbu RP-T2 na provzdušňovač PP-60. Vlastníci rotační plečky i dřívější výroby, pomocí tohoto přestavbového setu, který obsahuje dvě unášecí klece s osovým čepem, sadu vyčesávacích pružin, sadu vertikutačních nožů, boční vodicí kola, sklopné startovací opěry, bezpečnostní kryt a zadní brzdicí ostruhu, snadno svojí rotační plečku přestaví na provzdušňovač/prořezávač trávníků. Ostatní potřebné díly, tedy převodovku, přední vodicí kolo, držák radličky a zajišťovací kolíky, použijete z této rotační plečky.  Tímto získáte plnohodnotný provzdušňovač/prořezávač, který Vám bude udržovat nadále okrasnou travní plochu po celou dobu vegetačního období.

Víte že, pružinový provzdušňovač nebo také travní separátor můžete používat celoročně pro vyčesávaní stařiny a mechu z okrasných trávníků? Použití pružinového separátoru je zvláště vhodné, pokud pravidelně svůj travní koberec mulčujete rotační sekačkou.

Rotační plečka je určena všem majitelům dvoutaktních i čtyřtaktních pohonných jednotek TERRA a VARI se spojkou 80 mm. Je tedy součástí stavebnicového systému VARI.

Pozn.: při použití 2 taktních motorů nastavte omezovač otáček na první stupeň

 

BLOG MOJE VARI
další rady od uživatelů VARI Více