Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyVARI powered by EGOVARI powered by EGOReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Údržba sekaček

Údržba sekaček 20. 11. 2019

Travní sekačka je pomocník, který nechybí snad u žádného zahrádkáře, který má alespoň malou plochu pažitu. Svou slávu si však užívá cca 7 měsíců v roce. Mimo sezonu odpočívá, aby byla na jaře zase plná síly na neúprosný boj se zelenou hmotou. Aby vydržela bojovat řadu let, potřebuje dostat odpovídající péči. Zde si můžete přečíst pár rad, jak naložit s motorovou sekačkou po ukončení sekací sezony.

Na rotační sekačce je potřeba provést několik základních úkonů. To nejdůležitější je potřeba udělat ihned po posledním sekání, a to dokonale vypotřebovat nebo vypustit benzín. Pokud to neuděláte, může během zimy dojít k jeho rozkladu a ucpání karburátoru. Výjimku mají ti, kteří svému travnímu miláčkovi dopřávají alkalické palivo ASPEN 4. To neobsahuje žádnou biosložku, nepodléhá času a lze ponechat v palivové soustavě do jeho spotřebování. Klidně i po roce odstavení sekačku s palivem ASPEN 4 bez problémů nastartujete.

Aspen

Druhým krokem je důkladná očista a konzervace sekacího skeletu. Pokud je skelet ocelový, pečlivě vyčistíme sekací prostor nylonovým kartáčem a nakonzervujeme konzervačním olejem, pokud je skelet ze slitin či plastu, stačí jen pečlivé očištění a odstranění travních zbytků. V žádném případě ale nepoužívejte na mytí sekačky vodu, ta může v nepřístupných místech způsobit korozi, zvláště pak v ložiscích a bowdenech. Pokud potřebujete při čištění sekačku naklonit, učiňte tak pouze na řídítka, nebo na stranu, kde se nachází výfuk motoru. Nikdy na stranu vzduchového filtru, natekl by do něj benzín a olej, a filtr by se zničil.

Otevřený palivový kohoutPalivový kohout je potřeba zavřít a vyjet benzín z karburátoru.Zavřený palivový kohoutVypuštění benzínu z nádrže

Na výměnu motorového oleje se názory odborníků různí, někteří mění olej až na jaře těsně před sezonou, někteří doporučují vyměnit olej při podzimní údržbě. Rozhodnutí necháme tedy na vás. Je však vždy důležité motor nastartovat a motorový olej zahřát, protože pak lépe vyteče. Sekačku nakloníme na pravý bok a zahřátý olej vylijeme nalévacím hrdlem. Poté vrátíme sekačku zpět do vodorovné polohy a nalijeme nový olej pro čtyřtaktní motory (pro usnadnění práce lze použít odsávačku na olej, pak nemusíte sekačku naklánět). Do nádržky se vejde cca 5 až 6 dcl oleje. Po nalití oleje zkontrolujeme hladinu oleje pomocí měrky. Zde doporučujeme respektovat nařízení výrobců motoru a dle typu motoru použít značku a viskózní třídu oleje doporučenou výrobcem. Pozor na správnou hladinu oleje, kterou vám ukáže měrka. Olej je potřeba měnit opravdu každý rok, i když např. v suchém období sekačku moc nepoužíváte. Olej po roce totiž svou kvalitu ztrácí.

Vylití zahřátého olejeNalití originálního olejeKontrola hladiny oleje

Dále přistoupíme ke kontrole vzduchového filtru, který vyjmeme z krytu. Pokud je slabě znečištěný, stačí ho vyčistit a vrátit. Papírový filtr vyfoukáme stlačeným vzduchem z kompresoru, molitanový filtr lze vyprat v mýdlové vodě nebo benzinu. Pokud je filtr silně znečištěný, určitě jej vyhodíme a dáme nový. Většina výrobců malých motorů dnes však doporučuje vzduchový filtr po sezoně vždy vyměnit.

Výměna filtruČištění filtruVložení nového filtruStarý a nový filtr

Po vzduchovém filtru přichází na řadu zapalovací svíčka, kterou vyjmeme pomocí speciálního klíče. Pokud je do cihlova vypálená, je to v pořádku, pokud je černá nebo silně znečištěná, je potřeba ji vyměnit za novou. Stejně jako u vzduchového filtru, i u zapalovací svíčky někteří výrobci doporučují její výměnu.

Vyjmutí svíčkySvíčka do černa vypálená = vyměnitStará a nová svíčka

Posledním krokem je nabroušení a vyvážení nože. Nůž sejmeme z unášeče a nabrousíme ho na běžné stojanové brusce. Nůž však musí být dobře vyvážený. To zkontrolujeme například pomocí šroubováku. Pokud nám nůž na šroubováku nedrží rovnoměrně a otáčí se na jednu stranu, je potřeba na té straně ho přibrousit. Nevyvážený nůž způsobí vibrace a pozdější poškození stroje.

Sejmutí nožeBroušení nožeVyvážený nůž

U bubnových sekaček na vysokou trávu vyměníme olej a vzduchový filtr stejným způsobem jako u rotačních sekaček. Důležité je zaměřit se na sekací disk a na kontrolu žacích nožů. Pokud jsou nože tupé, stačí je nabrousit, případně otočit, pokud jsou poškozené nebo polámané, je nutné je vyměnit za nové. Pro jistotu však doporučujeme žací nože bubnových sekaček po sezoně vždy vyměnit. Při broušení se může stát, že bude mít každý nůž jinou hmotnost, čímž by byl sekací disk nevyvážený. To by způsobilo vysoké vibrace do celé sekačky a její poškození, stejně jako je tomu u rotační sekačky v případě nevyváženého nože. U bubnových sekaček měníme nože vždy včetně spojovacího materiálu. Proto VARI prodává sady, kde najdete vše potřebné pro jejich výměnu.

Poškozený nůž = vyměnitŽací nože VARI včetně spojovacího materiálu

U sekaček s elektrickým startem je potřeba zkontrolovat popř. nabít baterii. Protože tato baterie vydrží až 70 startů, stačí před sezónou jen jedno nabití. Na maximum je akumulátor nabitý během několika  hodin. Výrobci doporučují v chladných měsících během zimy baterii ještě jednou dobít, tzv. oživit. U sekaček s integrovaným startem InStart, kde lze baterii vyjmout, je dobré přes zimu tuto startovací baterii umístit v temperovaných prostorech a uskladnit ji nabitou minimálně na 50 % kapacity. Zde baterie zvládne cca 75 startů a je nabita za 1 hodinu.

Vyjmutí baterieNabíjení baterieNabít na 50%

D17A8313xxD17A8326xxD17A8319xx

Tuto běžnou údržbu zvládne šikovný kutil sám, těm méně zručnějším doporučujeme vzít svůj stroj do autorizovaného servisu, kde se odborný personál o vše postará. Při domácí údržbě je nutné používat originální náhradní díly, abychom předešli nevratnému poškození stroje. V případě, že je závada na motoru nebo převodovém ústrojí, je lépe vždy opravu přenechat odbornému servisu. Pokud vaši sekačku povezete do odborného servisu na údržbu či opravu, vždy tak učiňte co nejdříve po sezoně. Nikdy nenechávejte návštěvu servisu na začátek další sezony, kdy jsou servisy plné a čekací lhůta i na běžnou údržbu pak může být i delší než měsíc.

BLOG MOJE VARI
další rady od uživatelů VARI Více