Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Vyžínač křovin vs. Mulčovač

Vyžínač křovin vs. Mulčovač 30. 6. 2015

Proč jsou stroje řady F-550 prezentovány jako vyžínač křovin a stroj F-700 HYDRO (případně také F-530, F-530.1, F-530.2, F-600, F-600B, F-700 …) jako mulčovač?

K napsání tohoto článku nás vedly dotazy zákazníků na výstavách a předváděcích akcích. Široká veřejnost si pod pojmem mulčovač představuje stroj podobný zahradní sekačce, ale bez výhozového otvoru, který nízkou trávu (cca do 10 cm) rozseká na drobné kousky a nechá ji ležet na trávníku. Pod pojmem vyžínač křovin si zase obvykle vybaví klasický ruční dvoutaktní křovinořez s třízubým vyžínacím kotoučem určený pro vyžínání náletových dřevin.

Jak je to tedy s našimi stroji?

Mulčovač

Mulčovače VARI pracují na principu klasických zahradních mulčovačů, ale jsou uzpůsobené pro likvidaci vysoké trávy (máme ověřeno, že zvládají i 80 cm). Mají uzavřený kryt sekacího prostoru pro dokonalé mulčování (stejně jako zahradní sekačky/mulčovače), a robustní mulčovací nůž GATOR. Splňují tak normu EN 12733 (v části travní žací stroje).

Vyžínač křovin

Vyžínače křovin VARI řady F-550 jsou stroje, které splňují normu EN 12733 (v části platné pro stroje na odstraňování náletových dřevin). Podle této části normy jsou také certifikovány. Mají otevřenou přední část krytu pracovního prostoru, jsou vybavené mulčovacím nožem GATOR (stejným jako u mulčovačů) a zvládají, kromě náletových dřevin do průměru cca 1 cm, i velmi vysokou a přerostlou trávu. Jejich vysoká prostupnost porostem (máme ověřeno, že zvládají i 100 cm) jde samozřejmě na úkor mulčování a zanechávají tak za sebou o něco delší travní zbytky než mulčovače.

Zas... ty překlady

Čeština je neuvěřitelně bohatý jazyk, přesto si však občas neví úplně rady s překlady původních cizojazyčných technických termínů a může snadno dojít k záměně původního smyslu slova. Pro stroj na odstraňování náletových dřevin (my používáme vyžínač křovin), který se může použít i pro sečení vysoké trávy, však neexistuje srozumitelný český název. Nejlépe by se snad hodil výraz „midlič“ který prostě poseká vše, co mu přijde do cesty. V němčině existuje i krásný výraz „Allmäher“, volně přeloženo jako „sekačka na vše“.

Norma EN 12733 říká

Grasslandmower – podle nás luční sekačka, sekačka na vysokou trávu. V českém překladu normy je uveden zavádějící překlad travní žací stroj. Tento překlad je zaměnitelný se sekačkou na parkovou úpravu, zahradní sekačkou.

Norma EN 836 říká

Powered Lawnmower – zahradní sekačka. V českém překladu vedena jako motorový žací stroj. Tyto termíny ale nejsou mezi širokou veřejností zaběhlé a proto je nepoužíváme v mediální prezentaci.

Vývoj

Při zadání vývoje stroje Huricane F-550 bylo hlavním cílem vytvořit robustní a obratný ale přesto cenově dostupný stroj pro zákazníky, kteří chtějí extenzivně sekat trávu (tedy cca 3x – 4x za rok) na menších a středně velkých plochách mimo obydlené plochy a nechtějí trávu používat na seno a nevadí jim přitom delší travní zbytek. Proto byl zvolen koncept přední otevřené části sekacího prostoru a řada inovativních a designově chráněných prvků. Za dobu výroby si F-550 získal řadu příznivců a spokojených uživatelů a to i svým názvem vyžínač křovin. F-550 totiž dokáže stejně dobře zvládnout i drobné nálety do cca 1 cm, zdřevnatělé stonky a roští. Díky otevřené přední části nedochází k tak dokonalému drcení trávy jako u plnohodnotných mulčovačů s přední uzavřenou skříní. Toto standardní sériové řešení, otevřené přední části, splňuje požadavky na bezpečnost, uvedené v normě EN 12733+A1, v části platné pro stroje na odstraňování náletových dřevin, podle které byl i stroj certifikován.

Možnosti rozšíření vyžínačů křovin F-550

Od roku 2015 je možné velmi jednoduše změnit vyžínač křovin F-550 na mulčovač. Pro všechny uživatele, kteří by chtěli ze své F-550 vytvořit plnohodnotný mulčovač a sekat trávu i v obydlených místech díky plnohodnotnějšímu krytování, nabízíme totiž v rámci příslušenství nový přídavný Kryt mulčovače. Tento kryt prodlouží a zvětší sekací prostor a díky vnitřní zástěrce uzavírá i sekací prostor. Dochází tedy k lepšímu navádění sekané trávy do prostoru nože a nedochází ke zvýšenému odletu drobných úlomků směrem ven ze sekacího prostoru. Uzavřením pracovního prostoru nože v přední části dochází také ke zvýšené cirkulaci sečené hmoty uvnitř krytu a tím k jejímu jemnějšímu nadrcení na výrazně menší kousky. Stroj F-550 s namontovaným Krytem mulčovače pak splňuje požadavky na bezpečnost, uvedené v normě EN 12733+A1, v části pro travní žací stroje.

Vaše VARI

BLOG MOJE VARI
další rady od uživatelů VARI Více