Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyReklamní předmětyReklamní předmětyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Kultivace půdy - jak na to?

Kultivace půdy - jak na to? 8. 3. 2013

Nedocenitelným pomocníkem při zpracování půdy je rotavátor. Význam zpracování půdy rotavátorem oceníme především na půdách středně těžkých a těžších, kde použití bran nebo pasivního kultivátoru nepřináší očekávaný výsledek jemného rozmělnění hrud.

 

Dokonalé využití rotavátoru však vyžaduje držet se několika důležitých zásad:

Kryt ochrannýNa rotavátor vždy namontujte ochranný kryt! Důležité je to zejména při práci v kamenitých půdách, kdy kryt zabraňuje nebezpečnému odlétávání kamenů, způsobujících zranění obsluhy či poškození motorové jednotky.

 

 

Používejte vždy bezpečnostní vypínač zapalování (tzv.mrtvý muž), zvláště pak u rotavátorů se zpátečkou.

 

Pro snadnější ovladatelnost pracovní jednotky je postačující nasazení levé a pravé trojhvězdice (= šířka záběru rotavátoru cca 83 - 96 cm). Nasazením další hvězdice pomocí aretačního kolíku získáme plnou šíři záběru, která se pohybuje kolem 112 - 125 cm). Širší rozchod ztěžuje otáčení stroje na konci řádku a je vhodný pouze pro práci na velmi velkých plochách.

 

 

Kypřicí ústrojí kopinaté KUK-96

Kypřicí ústrojí rovné KUR-70

Pokud pracujeme na půdách lehkých či písčitých, jsou praktičtější hvězdice s pravoúhlým zakřivením, nedochází tak častěji k zahrabávání stroje. Na ostatních půdách upřednostníme vždy hvězdice kopinaté. Pronikají lépe do půdy a zpracují tak snáze zem do větší hloubky tj. asi 20 cm hluboko.

 

Při nasazování nožů je velice důležité dbát stejného, tedy zrcadlově převráceného umístění hvězdic na obou stranách převodovky. Pokud tak neučiníme a máme pravé hvězdice jinak pootočeny oproti levým, dochází k ztížení vedení stroje, stáčení ke straně  a velice namáhavé obsluze.

 

Stroj je nutné opatřit zadní radličkou – ostruhou, která při zahloubení sestavu brzdí a zajišťuje prokluzování a dokonalé rozmělnění struktury půdy.

 

 

 

Vodicí kolo VK-GLOBAL

Podle potřeby můžeme namontovat přední vodicí kolo. Kolo slouží k snadnějšímu otáčení stroje na konci řádku.  Na půdách lehkých je nastavíme tak, že při požadovaném zahloubení hvězdic jede po povrchu půdy a zabraňuje případnému zahrabávání.

 

 

Pro dokonalé zpracování často nestačí jedno přejetí po pozemku, přejezd je nutné 2x i 3x opakovat. Pokud to tvar zpracované plochy dovolí, je účelné následující přejezdy provádět křížem.

 

Před posledním přejezdem je praktické stranové vyklopení řídítek, obsluha tak stroj řídí z neobdělaného pozemku a konečné zpracování nepošlape.

 

Při práci na zapleveleném pozemku, jako je například okopávka mezi řádky , musíme dbát na to, aby plevel nebyl příliš dlouhý a nenatáčel se na hvězdice. Přerostlé plevele je účelné před začátkem rotavátorování  rozsekat na drobné kousky křovinořezem  nebo mulčovačem.

 

Kvalitní práci rotavátoru velice ovlivňuje vlhkost země. Nikdy nepracujeme v půdě rozmáčené, přemokřené, případně bezprostředně po dešti, jelikož dochází během krátké doby k obalení  hvězdic zeminou a jejich činnost je tak nulová neboť stroj jede po povrchu půdy bez možnosti zahlubování. Navíc se v mokré půdě vytvářejí nežádoucí hroudy, které se později jen velice těžko rozmělníme. Správnou vlhkost půdy pro přípravu poznáme tak, že zem zmáčkneme silně v dlani a volně pustíme. Vzniklá hrudka se musí rozpadnout. Pokud je zem příliš vlhká, hrudka se nerozpadne, naopak přeschlá zem v dlani hrudku neutvoří. Jme-li nuceni zpracovávat zem přeschlou či ztvrdlou, vyplatí se stroj opatřit zatěžovacími závažími. Těžší stroj snáze proniká do půdy.

 

Při dodržení všech výše uvedených zásad se stane rotavátor nepostradatelným pomocníkem, který rychle, snadno a bez sebemenší dřiny připraví pozemek pro následující výsevy či výsadby. Mějme na paměti, že pokud je rotavátorování dřinou, není závada v konstrukci stroje, ale v našem zanedbání důležitých zásad.

BLOG MOJE VARI
další rady od uživatelů VARI Více