Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyVARI powered by EGOVARI powered by EGOReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Záhon ze zatravněné zahrady nebo louky

Záhon ze zatravněné zahrady nebo louky 20. 3. 2020

Vypěstovat si vlastní zeleninu nebo brambory je snem mnoha začínajících pěstitelů. U domu však mají pouze zatravněnou zahradu nebo kus louky. Na založení záhonu nebo malého políčka není nikdy pozdě. Ani na jaře, když se začíná oteplovat. Ale jak postupovat při přípravě?

Tvorbu políčka nebo záhonu je nejlepší zahájit na podzim orbou trávníku. Po zorání travní drn během zimy částečně zetlí a na jaře se rotavátorem prakticky úplně rozdrtí. Velmi často se ale stává, že majitelé pozemku si uvědomí právě zkraje jara, že by si na svých pozemcích chtěli vypěstovat nějaké plodiny. Na jaře odpadá orba trávníku, protože bychom obrátili drn do spod a kypřením bychom pak rozrušili především vrstvu půdy, kterou bychom orbou otočili na povrch. Proto zahájíme práci rotavátorem, abychom od vrchu rozrušovali travní drn.

Základem je silný rotavátor ze stavebnicového systému VARI. Na malotraktor VARI GLOBAL je nutné nasadit místo tažné nápravy kypřicí ústrojí KUK s kopinatými noži, které dokážou proniknout i do tvrdého drnu. Je vyloučeno nasazení pravoúhlých nožů, ty by nedokázaly narušit drn ani na povrchu. Pravoúhlé kypřicí ústrojí KUR je vhodné do lehké, písčité půdy, kdy je již políčko zkultivované. K rotavátoru (do závěsu Z-01) nesmíme zapomenout připojit nosič radličky s radličkou N-3 (brzdicí radličku), kterou vytváříme odpor, aby se kypřicí nože zahlubovaly do půdy.

D17A4699D17A4709

Pro kultivaci je potřeba, aby byla tráva nízká. Louku je nutné důkladně a nízko posekat a travní hmotu shrabat, aby nedocházelo k jejímu namotávání na kypřicí ústrojí. První přejetí rotavátoru po trávníku raději provedeme na první rychlostní stupeň. Radličku N-3 zatím příliš nezahlubujeme, aby došlo k lehkému porušení drnové vrstvy. Jedná se o lehkou „podmítku“. Při druhém přejetí tlačíme pomocí řídítek na radličku více, aby se nože rotavátoru zapustily hlouběji. Tím dojde k většímu narušení travního drnu. Teprve při třetím a čtvrtém přejezdu jsou rotační nože zahloubené v celém průměru a drtí kousky drnu na menší části. Pro jemnější zpracovaní půdy, můžeme volit různé pracovní otáčky díky vícerychlostní převodové skříni. Po prvním přejetí a lehkém narušení drnu již jezdíme na vyšší rychlostní stupeň. Rotavátorem můžete nové políčko či záhon kultivovat libovolně dlouho a projet ho několikrát na druhý rychlostní stupeň, dokud nebude půda a travní drny rozmělněny dle vašich představ. Nakonec lze zařadit i třetí rychlostní stupeň (označený P).

D17A4714D17A4717

POZOR! Při kultivaci louky na ornou půdu mají pěstitelé často tendenci odstranit drn. Tím se získá prakticky okamžitě kyprá zem, do které je možné ihned vysazovat nebo vysévat. Dochází ale k odstranění té nejúrodnější části půdního profilu, kterou je vrchní, nejkvalitnější vrstva. Drny se sice dají kompostovat, ale jejich přemísťování a samotné vyrývání je fyzicky náročné. Proto je vždy lepší drn rozmělnit a zapravit do kultivovaného půdního profilu.

D17A4736D17A4737

V případě nutnosti zkypřený pozemek rotavátorem uvláčíme pomocí bran, dochází zde k dalšímu rozmělnění drnových kousků a urovnání povrchu. I zde se vyplatí několik přejetí, případně vláčet tzv. na kříž, pokud to ovšem tvar a sklon pozemku dovolí.

Pozemek přetvořený z louky je tzv. v plné síle. Při sebelepší kultivaci ale obsahuje větší části rozdrcených drnů. Proto v prvním roce jsou nejvhodnější plodinou brambory, nebo jiná okopanina. Naopak pro cibuloviny nebo brukvovitou zeleninu to není. Tu můžeme sázet až další rok, když projde nové políčko podzimní orbou.Organické hnojení zajistí rozkládající se drny, ještě je nutné přihnojit minerálním hnojivem pro dodání důležitých prvků N, P, K. Pro samotnou výsadbu můžeme i zde využít malou zahradní mechanizaci. 

Pěstujte a buďte soběstační s VARI.cz

BLOG MOJE VARI
další rady od uživatelů VARI Více