Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyVARI powered by EGOVARI powered by EGOReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Pěstování brambor

Pěstování brambor 4. 4. 2022

Bramboráky, bramborové knedlíky, bramborová kaše, prostě kdo by si nepochutnal na nějakém pokrmu z brambor. To, že vypěstované vlastní brambory a vlastně všechna zelenina chutná lépe, ví už asi každý. Ale jak a čím na to?

Základem je dobře připravená půda. Na podzim pole či záhon zoráme a zapravíme hnojivo. K tomu nám pomůže malotraktor VARI s oboustranným či jednostranným pluhem podle velikosti pozemku.

D17A9301IMG_7220

Kam a kdy sázet brambory?

U nás můžeme brambory na zahrádkách pěstovat ve všech klimatických regionech. Nevhodné pro pěstování jsou jen těžké zamokřené půdy. Termín výsadby se odvíjí především od aktuálního počasí a teplot. Obvykle se pohybuje od konce března až po druhou polovinu května. Podmínkou je, aby půda měla teplotu cca 6-8 °C a nebyla příliš vlhká.

Před samotném sázením je potřeba dokonale nakypřit pole (alespoň den před sázením). Tažnou nápravu malotraktoru jednoduše vyměníme za kypřicí nože bez použití nářadí. Pro snadnější montáž či demontáž můžeme použít také stojan SM-01. Kypřicí nože zvolíme dle typu půdy – kopinaté (do těžší půdy) nebo rovné (do lehčí půdy).

D17A1620D17A1236

Jaká je vhodná předplodina pro pěstování brambor?

Již staří sedláci věděli, že nejlépe se bramborám daří v úhoru, tedy na pozemku, kde byla v předchozích letech louka. ideální předplodinou jsou pícniny, jako je jetel nebo vojtěška. Ze zelenin to jsou pak luskoviny hrách, fazole nebo bob. 

Proti mandelince, která je největší škůdce brambor, můžete vysadit různé druhy bylin. Dobrou volbou bude třeba hluchavka bílá, křen vysazený do rohu pozemku a len.

 

Čím sázet brambory?

1. pomocí nosiče NM1-001 a dvou hrobkovacích radlic SV-1

Po přípravě pole rotavátorem na převodovou skříň DSK-317 namontujeme nosič 33 kg závaží závěsem dopředu.

Do přední části závěsu zapojíme nosič hrobkovacích radlic NM1-001 a k němu připevníme dvě hrobkovací radlice SV-1 ve vzdálenosti rozchodu tažné nápravy 61 cm.

Na zadní konec závěsu nasadíme 33 kg závaží a dopředu na nosič NM1-001 (podle druhu půdy) 5kg závaží.

Kola zapojíme napevno, aby západka směřovala do středu kola (jako u orby). Zařadíme první stupeň rychlosti a rozjedeme se, radlice nám vytváří dvě hrobky. Kola se pohybují u dna řádku. Na konci pole stroj otočíme, přendáme znamenák (dlouhá tyčka se svislým řetízkem) tak, aby řetízek byl kolmo na dno vytvořené hrobky, a vytváříme další dva řádky.

D17A1291D17A1293

V případě, že nemáme k dispozici znamenák, nebo nám nevyhovuje jeho použití, na konci pole stroj otočíme a jednu hrobkovací radlici dáme do vytvořené hrobky a pohybem vpřed vytváříme další řádek. Tímto způsobem opět dodržíme perfektní rozteč a rovnost řádků.

D17A1312D17A1319

Po vytvoření všech hrobek na poli, nasázíme brambory ve vzdálenosti 30 - 35 cm od sebe.

D17A1326D17A1341

Potom stroj postavíme hrobkovacími radlicemi před vytvořené kopečky a po zařazení prvního stupně rychlosti začínáme zaorávat brambory způsobem, jako když jsme hrobky vytvářeli.

Aby brambory byly zaorány přesně doprostřed hrobky, dbáme při zaorávání, aby byly vidět brambory přesně pod tyčkou na 5kg závaží.

D17A1353D17A1348

2. pomocí automatického jednořádkového sazeče brambor SB-40
Sazeč se zásobníkem na 20 kg sadby se připojuje před malotraktor VARI do závěsného zařízení BZN-002. Je vybaven rozhrnovací radlicí, sázecím miskovým mechanizmem na řetězu a zahrnovacími disky. Radlička i disky jsou výškově stavitelné, lze si tak nastavit hloubku sázení i výšku hrobek. Nastavit lze též úhel zahrnovacích disků dle typu půdy. Sazeč brambor vám ulehčí a zrychlí práci především na větších plochách. Sazeč brambor svou přední radlicí půdu rozhrne, mechanismus brambory zasadí a nové disky je zahrnou. Řádek brambor tak máte hotový na jedno projetí.

D17A1395D17A1373

Často je snaha vytvořit již při sázení nad hlízami 15 cm vrstvu země. Naopak, při sázení postačí vrstva nad hlízami 7 centimetrů. Teprve po vzejití se prooráním vrstva navýší. Vyplatí se proto, především při ruční výsadbě, vytvořené hrůbky uválet a tím příliš vysokou vrstvu snížit. 

Ať vyberete jakýkoli způsob, základem je mít dobrou sadbu!

D17A1285D17A1288

Máme zasazeno. A co dál?

Pole brambor je potřeba několikrát proorat. Půda se prokypří, odplevelí a brambory se nakopčí. Nakopčení brambor, tedy přihrnutí stonků, podpoří tvorbu nových stolonů, na kterých se tvoří další hlízy. První proorávka se provádí tzv. na slepo, tedy před vzejitím hlíz, druhá po vzejití hlíz a třetí před zapojením řádků. Nejdříve rotační plečkou narušíte půdní škraloup, poté sestavou na proorávání nahrnete hlínu zpět na hrobky.

D17A3426D17A3431

Malotraktoru VARI jednoduše sundáte tažnou nápravu, vyměníte ji za proorávací kola, která zajistíte pomocí zajišťovacích kolíků, tedy bez použití nářadí. Dopředu připojíte vodicí kolo a dozadu do závěsu Z-01 připojíte nosič radličky. Místo radličky N-3 připojíte radlici SV-1.

D17A3484D17A3476

Kdy sklízet brambory?

Doba sklizně brambor se liší podle odrůdy, nadmořské výšky a aktuálních klimatických podmínek. Prvním znakem pro vyorání brambor je ten, že nať začíná schnout nebo úplně uschla. Můžeme udělat zkoušku na hlízu, že pomocí motyčky vykopneme pár zkušebních hlíz. Když se brambory sami oddělují od stonku, tedy jsou volné, znamená to, že jsou připravené k vyorání. Pomocníkem Vám bude již tradiční VARI SYSTÉM. A jak na to? Jednoduše! Dozvíte se v článku pod názvem „Sklizeň brambor“.

D17A4873D17A5668

POZOR - Pokud pěstujete brambory opakovaně, nesázejte znovu na stejné místo. V ideálním případě by se na stejné ploše měly objevit znovu až za 4 roky (nebezpečí výskytu karanténních chorob a škůdců, příměs jiných než sázených odrůd).

„Pěstujte a buďte soběstační s VARI.cz“

026237_58_440639

BLOG MOJE VARI
další rady od uživatelů VARI Více