Zpět Produkty
Bubnové sekačkyBubnové sekačkyTravní sekačkyTravní sekačkyTravní traktoryTravní traktoryKřovinořezyKřovinořezyMulčovače, vyžínačeMulčovače, vyžínačeMultifunkční nosičeMultifunkční nosičeStavebnicový systém VARIStavebnicový systém VARITlakové myčkyTlakové myčkyElektrocentrályElektrocentrályČerpadla na voduČerpadla na voduZametací kartáčeZametací kartáčePily na dřevoPily na dřevoŠtípače dřevaŠtípače dřevaPůdní vrtákyPůdní vrtákyVARI powered by EGOVARI powered by EGOReklamní předmětyReklamní předmětyNáhradní dílyNáhradní dílyBazar, výprodejBazar, výprodejArchiv výrobkůArchiv výrobkůAKU zahradní technika EGOAKU zahradní technika EGOElektrické vozíky a skútry SELVOElektrické vozíky a skútry SELVO
Akce, slevyAkce, slevyNovinkyNovinky

Sklizeň brambor

Sklizeň brambor 20. 8. 2019

Doba sklizně brambor se liší podle odrůdy, nadmořské výšky a aktuálních klimatických podmínek. Prvním znakem pro vyorání brambor je ten, že nať začíná schnout nebo úplně uschla. Můžeme udělat zkoušku na hlízu, že pomocí motyčky vykopneme pár zkušebních hlíz. Když se brambory sami oddělují od stonku, tedy jsou volné, znamená to, že jsou připravené k vyorání. Pomocníkem Vám bude již tradiční VARI SYSTÉM. A jak na to? Jednoduše!

Nejprve bramborovou nať a případný plevel vytrháme a na přívěsu odvezeme. Někdo natě mulčuje mulčovačem, vytrhání je však poctivější.

TRHANI NATE00108000XD17A5455

Dle půdy si můžeme zvolit ze dvou druhů vyorávací radlice (do lehčí, nebo těžší půdy), připojíte k malotraktoru VARI a brambory bez problému vyoráme. U obou radlic je nutné nastavit jak hloubku, tak i stranový sklon. U rovného pozemku musí být radlice rovně nastavená. Hloubka radlice musí být taková, abychom radlicí nepřeřezávali brambory nebo naopak aby nešla radlice příliš hluboko a tím pádem my si brambory zase nezahrabávali. Pro snadné vedení stroje je nutné, aby byl stroj vyvážený. Toho docílíme pomocí 33kg závaží, které umístíme dopředu na nosič.

vyoravaci radlice00108000IMG_20190921_104842xx

Brambory vyoráváme tak, že vyořeme každou druhou brázdu a teprve po vybrání těchto brázd dokončíme zbylé brázdy. Je to z toho důvodu, že bychom si již vyorané brambory zahrabávali a tím pádem bychom museli ručně pole ještě překopávat. Vyorané brambory posbíráme a na přívěsu přepravíme do svého domova.

D17A4897D17A5717

D17A4873D17A5668

POZOR! Největší chybou je, že se brambory nechají na velkých hromadách ve velkém množství na sobě. Rozhodně brambory necháme řádně oschnout, umístíme je do přepravek v nízké vrstvě. Takto je necháme 14 dní až 3 neděle „vydýchat.“ Vyplatí se takto brambory složit do kůlny či do stodoly, kde bude stín a poté teprve můžeme brambory uskladnit do sklepa, kde by teplota při dlouhodobém skladování neměla překročit 6 stupňů a neměla by klesnout pod 4 stupně. Často se stává, že lidé ve snaze uskladnit čisté brambory, je perou. Toto samozřejmě je možné, ale pouze pro krátkodobé uskladnění. Pokud skladujeme celou zimu, tak určitě brambory nebudeme prát. Poškozené brambory neuskladňujeme a protřídíme je k okamžité spotřebě. Brambory nahnilé či částečně zelené, které byly příliš na povrchu, také neskladujeme.

026237_58_440639

Po vyorání brambor Vaše pole krásně dočistíte od zbytku plevelu a natí pomocí hřebových bran, které připojíte místo vyorávací radlice. Vše je jednoduché. Jeden malotraktor a připojení adaptérů bez použití nářadí, což zvládne opravdu každý.

IMG_20190921_120136IMG_20190921_115535

Vlastní brambory Vám budou chutnat mnohem více, než to cosi bez chutě a vůně, co nám nabízejí v supermarketech. A vězte, že pokud zapojíte do sbírání natě a vyoraných brambor všechny rodinné příslušníky s mottem SBÍRÁ CELÁ RODINA, budou jim brambory chutnat o to více. Na podzim pak nezapomeňte Vaše pole zorat pomocí jednostranného či oboustranného pluhu. Protože kdo se dobře stará o své pole, určitě bude mít velkou úrodu! A jakou máte Vy?

„PĚSTUJTE A BUĎTE SOBĚSTAČNÍ S VARI.CZ“

BLOG MOJE VARI
další rady od uživatelů VARI Více